Investigating the relationship between urban environment, air quality and childhood asthma: The case of Ankara
Kentsel çevre, hava kalitesi ve çocukluk dönemi astımı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ankara örneği
- Tez No: 791514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Şehircilik ve Bölge Planlama, Child Health and Diseases, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Literatür, kentsel çevre özelliklerinin hava kalitesi üzerinde çok önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir. Bu özellikler, özellikle çocukluk döneminde sağlığı öenmli ölçüde etkilemektedir çünkü çocuklar metabolik döngülerinin daha hızlı olması nedeniyle hava kirliliğinden yetişkinlere göre daha fazla etkilenirler. Dış ortam hava kirliliğini etkileyen mezo ölçekli kentsel özellikleri anlamak, etkili azaltma önlemleri geliştirmek ve çocukların hava kirliliğine maruz kalmasını önlemek için planlamacılar ve tasarımcılar için çok önemlidir. Astım, son yıllarda çocuklarda çok yaygın görülen kronik hastalıklardan biridir. Bu oluşumun dinamikleri, hastalığın örneğin yaş, cinsiyet ve kalıtımın etkisinden ziyade çevredeki değişikliklerin etkisinden etkilendiğini göstermektedir. Kanıtlar, astımın çocuklukta başladığını ve çoğunlukla yaşlılığa kadar sürdüğünü gösteriyor, bu da genel halkta astım prevalansını azaltmak için çocuklara odaklanmanın önemini açıklıyor. Bu tez, dış ortam hava kalitesini etkileyen farklı kentsel çevre özelliklerini, dış ortam hava kirliliğinin çocukluk çağı astımına etkisini ve son olarak, farklı kentsel çevre özelliklerinin çocukluk çağı astımına etkisini bularak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Tezin sonuçları, çocukların yaşadıkları kentsel ortamların dış ortam hava kalitesini ve çocukluk çağı astımını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The literature shows that urban environment characteristics have a crucial role in air quality. These characteristics in turn appear to affect health especially in childhood because children are more affected by air pollution than adults due to their relatively higher ventilation and metabolic turnover. Understanding the factors that explain mesoscale urban characteristics that affect outdoor air pollution is essential for planners and designers to develop effective mitigation measures and prevent children s exposure to air pollution. Asthma is one of the chronic diseases that has been seen as very common in children over the past few decades. The dynamics of this occurrence indicate that it is the effect of changes in the environment rather than the influence of, for example, age, gender and heredity. Evidence shows that asthma starts in childhood and mostly persists into old age, which explains the importance of focusing on children to decrease the prevalence of asthma in the general public. This thesis contributes to the existing literature by finding the different urban environment characteristics that affect outdoor air quality, the effect of outdoor air pollution on childhood asthma and lastly, the effect of different urban environment characteristics on childhood asthma. The results of the thesis show that the urban environments where children live significantly affect outdoor air quality and childhood asthma.