Design, development and experimental evaluation of a torque controllable quadruped robot
  1. Tez No: 791588
  2. Yazar: SİNAN EMRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÜNAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ REGAİP BARKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, y¨uksek g¨u¸c-a˘gırlık oranına sahip d¨ort bacaklı robotun tasarımını, geli¸stirilmesini ve deneysel testini a¸cıklamaktadır. Bu tezde, eyleyici tasarımı, bacak mekanizması tasarımı ve g¨ovde tasarımı olmak ¨uzere ¨u¸c tasarım s¨ureci incelenmi¸stir. Robotun hafif olması ve y¨uk olmadan nispeten hızlı hareket etmesi gerekmektedir. ¨ Oncelikle robotun dinamik modeli olu¸sturulmu¸s ve buna ba˘glı sim¨ulasyon ¸calı¸smalarından elde edilen y¨ukleme sonu¸clarına g¨ore a˘gırlık minimizasyonu i¸cin tasarım optimizasyon ¸calı¸sması yapılmı¸stır. Geli¸smi¸s hareket kabiliyeti elde etmek i¸cin, y¨uksek g¨u¸c-a˘gırlık oranına sahip ¨ozel eyleyici ¨uniteleri geli¸stirilmi¸stir ve robot eklemlerine yerle¸stirilmi¸stir. Bu eyleyiciler ile hareketin kontrol edilmesi i¸cin robota pozisyon kontrol y¨ontemi uygulanmı¸stır. Ayrıca robotun Sonlu Elemanlar modeli olu¸sturulmu¸s ve sim¨ulasyon ¸calı¸smalarından elde edilen y¨ukleme sonu¸clarına g¨ore a˘gırlık minimizasyonu i¸cin tasarım optimizasyon ¸calı¸sması yapılmı¸stır. Sonu¸c olarak, iki prototip in¸sa edilmi¸stir ve y¨ur¨uy¨u¸s deneyleri yapılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design, development, and experimental test of a quadruped with high power-to-weight ratio. In this thesis, three design processes are studied, namely, actuator design, leg mechanism design and torso design. The robot is required to be lightweight and traverse relatively fast without payload. Initially, the dynamic model of the robot was built, and a design optimization study for weight minimization was conducted in accordance with the loading results obtained from simulation studies. In order to obtain enhanced locomotion capabilities, custom actuator units with a high power-to-weight ratio were developed and deployed at the robot joints. With these actuators, the position control method was applied to the robot to control the motion. Moreover, the FEM model of the robot was built, and a design optimization study for weight minimization was conducted in accordance with the loading results obtained from simulation studies. As the main result, two prototypes were built, and quadruped gait experiments were conducted.