Kentlerarası yük taşımacılığında talep modellerinin incelenmesi
Demand models for intercity freight flow
- Tez No: 79160
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu tezde, kentlerarası yük ulaşım talebinin analizinde kullanılan talep modelleri incelenmiştir. İnceleme ile yük ulaşımı için bir modelleme çalışmasının ilk evresi gerçekleştirilmiştir. İnceleme neticesinde, ekonomik model sınıfında, firma yönelimli bir modelin, günümüz koşullarına en uygun yaklaşım olduğu bulgusu ile çalışma bu yönde devam ettirilmiştir. Ekonomik bir modelin geliştirilmesi, bölüm başlığı altında ele alınarak, ilgili tüm detaylar araştırılmıştır. Ekonomik varsayım altında, firmaya yönelik bir yük talep modeli, teorik düzeyde çalışılarak konu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, demand models which is used to analyses demand for intercity freight transportation were explored. It is the first attempt to developing a model for forecasting freight demand. Since a firm oriented freight demand models, which is classified in econometrik model, are more available, economic assumptions were reviewed with details. Under economic assumptions, a firm oriented freight demand model were studied theoretically. IX