Türk resim ve özgün baskı sanatında Basri Erdem
Basri Erdem in Turkish painting and original printing arts
- Tez No: 791624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu araştırmanın konusunu; ''Türk Resim ve Özgün Baskıresim Sanatında Basri Erdem'' oluşturmaktadır. Bu amaçla Türk Resim Sanatı ve Türkiye'de Baskıresim Sanatının tarihi aktarılmış, Basri Erdem'in biyografisi, akademisyen olarak rolü, sanatı, sahip olduğu koleksiyonlar, müzecilik yönü anlatılmıştır. Sanatçının seçilen eserleri plastik değerler ve içerik açılarından analiz edilmiştir. Bu araştırma Nitel araştırma yöntemlerine göre yapılmıştır. Çalışmanın doğasına uygun olarak Kültür Analizi alt deseni tercih edilmiştir. Veriler Doküman Analizi ve Görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Sanatçının kendisi, çalışma arkadaşları, sanatçılar ile birebir ve yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Sanatçıya ait eserlerin analizi ''Akademik ve Disiplinlerarası Yeni Sanat Eleştirisi Kuramı''na göre yapılmış, sanat tarihçi Prof. Dr. Tayfun Akkaya'nın uzman görüşüne başvurulmuştur. Toplanan diğer veriler Betimsel Analiz ve İçerik Analiz yöntemlerine göre değerlendirilmiştir. Bu araştırma, Türk Resim ve Özgün Baskıresim Sanatında büyük önem arz eden Basri Erdem hakkında en kapsamlı çalışma olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Professor Basri Erdem's significance in Turkish painting and original prnting arts. Starting with the history of Turkish painting arts and Turkish printing arts, the following were explained in this study: the life story of Basri Erdem, his role in academic world, his art, his collections, and his significance as a museum curator. Also, selected products of Professor Erdem were analyzed for their artistic values and contents. Qualitative research techniques were used. Cultural analysis subpattern method was chosen considering the purpose of the study. The data was collected by both face-to-face interviews and documentation analysis. Interviews were semi-structured and were done with the artist himself, his close friends and other artists in the field. The analysis of the works of Professor Erdem was analyzed according to 'academic and interdiciplinary new art criticism theory' and Professor Tayfun Akkaya's opinion was asked as an art history authority. Other collected data was analyzed according to 'descriptive analysis method' and 'content analysis method.' This thesis is significant for being the most comprehensive study about Professor Basri Erdem who is an authority in Turkish painting and printing arts.