Elastik hesap yöntemi ile taşıma gücü hesap yönteminin karşılaştırılması
Comperative of ultimate strength theory and elastic computation methods
  1. Tez No: 79165
  2. Yazar: ZEKİ KÖSEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM GÜRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
VIII ÖZET Bu çalışmada elastik hesap yöntemiyle, taşıma gücü hesap yönteminin aralarındaki farkların neler olduğu üzerine çalışma yapılmıştır. Çalışmamızın başında bu iki hesap yöntemi hakkında ayrı ayrı bilgiler verilmiştir. Bu iki yönteme göre betonarme elemanların nasıl çözüldüğü irdelenmiştir. Yapılan çalışmalarda elastik hesap yöntemine göre çözülen kesitlerin, taşıma gücü hesap yöntemine göre çözülen kesitlerden daha büyük olduğu görülmüştür. Bu iki yöntemin aralarındaki farkların enler olduğu elemanların çözümünde saptanarak ortaya çıkarılmıştır. Bir başka çalışmada taşıma gücü ile elastik hesap yöntemlerinin bileşik eğilme söz konusu olduğu durum için yapılmış olup, taşıma gücünün ekonomikliği burada vurgulanmıştır. Bu iki yöntem göz önüne alınarak bir proje piyasada kullanılan STA4CAD programı ile her iki yönteme göre çözdürülmüştür. Sonuçta kesitlerin genişliği karşılaştırılmış, bu kesitler için her iki yönteme göre beton ve donatı miktarları karşılaştırılmış ve burada da taşıma gücünün ekonomik bir yöntem olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The subject of studies was to observe the differences between ultimate strenght theory and elastic computation methods. At the begining of our studies we were provided with information concerning both calculation methods. According to these two methods it was studied how that reinforced concrete elements could be solved. In the sutudies performed, it was discovered that the solved sections solved by the elastic computation method showed that the solved sections found by that method were larger than those found by the ultimate strenght theory. The differences found through these methods of calculation were revealed through the solving of these elements. In another study, due to the fact that compound inclination was a factor in both ultimate strenght theory and elastic calculations methods, this resulted in being more economical by using the ultimate strenght theory. Taking these two methods into consideration a special project using the STA4CAD program which is used with in this market, solved this problem by using both calculation methods. As a result, the widht of the sections were compared and for these sections both the quantity of concrete and reinforcement were also compared.As a result the ultimate strenght theory was found to be more economical.