Biyoloji öğretmen adaylarının çevre sorunlarına yönelik etik yaklaşımlarının ve çevre bilinci ile ilgili düşüncelerinin belirlenmesi
Determination of ethical approaches of biology teacher candidates towards environmental problems and their thoughts about environmental awareness
  1. Tez No: 791691
  2. Yazar: İZEL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Canlıların yaşamlarını sürdürdükleri ortam ve şartlar çevresini oluşturmaktadır. İnsanoğlunun çevresiyle olan ilişkisi beraberinde çevresini tanımasını, ona karşı tutum ve davranışlarını ortaya çıkarmıştır. Biyoloji öğretmen adayları mezun olduktan sonra mesleklerinde MEB Ortaöğretim Biyoloji Dersi Öğretim Programı'na bağlı olarak ders yapacaklardır. Öğretmen adaylarının bu programda yer alan ünitelerde yer alan kazanımları edinmiş olarak mezun olmaları beklenir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı, biyoloji öğretmen adaylarının biyoloji öğretim programı kapsamında yer alan“Güncel Çevre Sorunları ve İnsan”ünitesindeki kazanımlardan yola çıkarak çevre sorunlarına yönelik çevre bilinci ve etik yaklaşımlarının belirlenmesi olarak belirlenmiştir. Öğretmen adayları mesleğe atıldıklarında sorumlu oldukları öğrencilerinde kendi bakış açıları doğrultusunda çevreye yönelik sorunlar karşısındaki kendilerinin etik yaklaşımlarını oluşturacaklardır. Araştırmanın çalışma grubunu 80 biyoloji öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan etik değer anvanteri senaryoları ve odak grup görüşmesi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi yapılırken içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizinde odak grup görüşmesi sorularında verilen cevaplara yönelik temalar ve bu temalara uygun alt temalar oluşturulmuştur. Etik değer envanteri senaryolarında tercih ettikleri seçenekler belirlenmiştir.Etik olarak çevre sorunlarına ait ikilemlerde canlı yaklaşımını seçmişlerdir. Bu da doğal olanın iyi olduğu düşüncesiyle, doğaya müdahale konusunda bir sınır olması gerekliliği ön planda tutuklarını göstermektedir. Öğretmen adayları genel olarak aldıkları dersler ve yaşadıkları çevreden kaynaklı olarak çevre sorunlarının nedenlerini ve nasıl bilinçli olunabileceğinin farkındadır.
Özet (Çeviri)
The environment and conditions in which living things live their lives constitute their environment. The human being's relationship with his environment has revealed his recognition of his environment, his attitudes and behaviors towards it. After graduation, biology teacher candidates will take courses in their professions depending on the Ministry of National Education Secondary Biology Course Curriculum. Prospective teachers are expected to graduate having acquired the achievements in the units included in this program. For this reason, the purpose of this research has been determined as determining the environmental awareness and ethical approaches of biology teacher candidates to environmental problems based on the achievements in the“Current Environmental Problems and Humans”unit included in the biology curriculum. When prospective teachers are appointed to the profession, they will form their own ethical approaches to environmental problems in accordance with their own perspectives on the students they are responsible for. The study group of the research consists of 80 biology teacher candidates. A qualitative research approach was used in the study. The data of the study were collected using ethical value analysis scenarios prepared by the researchers and a focus group interview. The content analysis method was used during the analysis of the data. In the content analysis,themes for the answers given in the focus group interview questions and sub-themes appropriate to these themes were created. Their preferred options have been determined in the ethical value inventory scenarios. Ethically, they have chosen the live approach in the dilemmas of environmental problems. This shows that with the idea that what is natural is good, the necessity of having a limit on interfering with nature is at the forefront of their arrest. Teacher candidates are generally aware of the causes of environmental problems and how to be conscious due to the lessons they take and the environment they live in.