Fen bilgisi öğretmen adaylarının fosil ve yenilenebilir enerji kaynaklarının çevreye etkileri hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge levels of science teachers on the effects of fossil and renewable energy sources on the environment
- Tez No: 791758
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının fosil ve yenilenebilir enerji kaynaklarının çevreye etkileri hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Öğretmen adaylarının enerji kaynakları ve çevreye etkileri hakkındaki bilgi düzeyleri ve konulara verdikleri önemin seviyesinin belirlenmesi amacıyla bilgi testi uygulanmıştır. Araştırma örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz döneminde Mersin Üniversitesi'nde öğrenim gören 102 gönüllü fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarının fosil ve yenilenebilir enerji kaynaklarının çevreye etkileri hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla araştırmada katılımcıların seçiminde araştırmaya hız ve pratiklik kazandırması nedeniyle amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, araştırmaya katılan öğretmen adaylarının Bağımsız Örneklem t-testi sonuçlarından, enerji elde etme alt boyutunda cinsiyet değişkenine göre istatistiksel anlamda fark (p 0,05) bulunmuştur. Bu boyutta erkek öğrencilerin görüşlerinin ortalaması 6,46 olarak gerçekleşirken kız öğrencilerin görüşlerinin ortalaması 5,90 olarak gerçekleşmiştir. Bu ortalamaların farkından istatistiksel olarak erkek öğrencilerin bilgi düzeylerinin kız öğrencilerin bilgi düzeylerinden yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının sınıf düzeyine, yerleşim yerine, mezun olunan lise türüne, ailenin kullandığı yakıt türüne ve bilimsel çalışmalara katılım düzeylerine göre incelendiğinde, bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the knowledge level of science teacher candidates about the effects of fossil and renewable energy sources on the environment. In order to determine the level of knowledge of teacher candidates about energy sources and their effects on the environment and the level of importance they attach to the subjects, a knowledge test was applied. The research sample consists of 102 volunteer science teacher candidates studying at Mersin University in the fall semester of the 2022-2023 academic year. In order to determine the knowledge level of the Science Teacher Candidates about the effects of fossil and renewable energy sources on the environment, the easily accessible sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, was used in the selection of the participants in the study because it gave speed and practicality to the research. According to the results of the research, a statistically significant difference (p < 0.05) was found in the independent sample t-test results of the pre-service teachers participating in the research, in the energy acquisition sub-dimension, according to the gender variable. In this dimension, while the average of male students' opinions was 6.46, the average of female students' opinions was 5.90. From the difference of these averages, it was concluded that the knowledge level of male students was statistically higher than that of female students. When the science teacher candidates were examined according to their grade level, place of residence, type of high school they graduated from, the type of fuel used by the family and their participation in scientific studies, no significant difference was found between their knowledge levels.