Elastik zemine oturan çubuk ve plak sistemlerin çözümü
Solutions of the bars and plates on the elastic base
- Tez No: 79178
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu tezin konusu olarak seçilen“Elastik Zemine Oturan Çubuk ve Plak Sistemlerin Çözümü”hakkında yapılan çalışmada konu ile ilgili teorik ve uygulamalı bilgi verilmesi düşünülmüştür. Bu inceleme yapılırken konu“Matris Deplasman Metodu”ve“Nümerik Metodlarla Çözüm”olmak üzere iki ana bölümde toplanılmışlar. İlk bölümde Elastik Zemine Oturan Kiriş ve Izgara gibi çubuk sistemlere değinilmiş; Geckeler, Jelinek, Avramıou ve Avradıomus tararından geliştirilen formüller Matris Deplasman Metodunda kullanılarak çözüme ulaşılmıştır. Bu sistemlerin çözümünde verilen bilgisayar programlarından faydalanılmış, bu programların kullanımı ile ilgili açıklayıcı bilgiler ve örnekler sunulmuştur. İkinci bölümde ise Levha, Plak gibi İki Boyutlu Taşıyıcı Sistemlerin çözümünde Sonlu Farklar ve Sonlu Elemanlar Metodu kullanılarak bu metodlara ait bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde de ilk bölümde olduğu gibi çözüm için bilgisayar programlan verilmiş ve örnekler sunulmuştur. Bu bilgisayar proramlarının hazırlanılmasında, bu metodların matris formunda düzenlenmiş oluşu büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bu sayede oluşturulan bilgisayar programlan ile en kısa zamanda en doğru değerler elde edilebilmiştir. nı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been thought to give the theoretical and applied informations related with the“Solutions of the Bars and Plates on the Elastic Base”,which selected as a subject of this thesis. At the preparing stage of this thesis the subject examined in two main parts“ Matrix Method of Deplacement”and“Solutions with Nümerik Methods”In the first part, the Bar Systems on the Elastic Base was mentioned; the formulas developed by Geckeler, Jelinek, Avrimiou and Avradiomus were used to reach the solutions. The developed computer programs were used to solve these systems, some detailed informations and exampels related with the using of these programs had been pretended in this thesis. In the second part,“Solution of the Plate Systems”were given some informations about these methods by using Finite Differences and Finite Element Methods. For solution, some computer programs were developed and they presented by exampels in this part also as in the first part. As preparing of this computer programs, it provided easiness by arranging of matrix form of these methods. By mean of these type arranged computer programs, the most correct values could be obtained in a shortest time. IV