Kirişli köprülerde yük dağıtımında yükün boyuna yöndeki pozisyonunun dikkate alınarak Guyon-Massonet yöntemi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 79176
  2. Yazar: MURAT ALTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ YÜCEFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada kirişli köprülerde yük dağıtımı, yükün boyuna yöndeki pozisyonuna bağlı olarak burulma teorisi ve guyon - massonnet yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Bu amaçla her iki yöntem için seçilen parametrelere bağlı olarak yeterli sayıda sayısal Örnek yapılmıştır. Araştırmalarda esas olarak burulma yöntemi kullanılmakla birlikte guyon - massonnet yönteminin de çözüm yöntemi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Yük pozisyonu değiştirilerek yöntemler arasındaki sapmaların bulunması amaçlanmıştır. Yapılan sayısal uygulamalarda, açıklık ortasında her iki yöntemin de birbirine yakın sonuçlar verdiği, fakat mesnetlere yaklaştıkça yöntemler arasında artan oranda sapmalar oluştuğu gözlenmiştir. Cidar kalınlığı, anakiriş eksenel aralığı, anakiriş taban genişliği, anakiriş eksenel yüksekliği ve köprü açıklığı değiştirilmiş ve sonuçlar tablo üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the distribution of load on beamed bridges has been examined by the help of two methods which are the theory of torsion and guyon - massonnet. Here, by changing the chosen parameters, a number of numeric examples have been done Although the theory of torsion is the most dependable method, the usage of other ones one of which is guyon - massonnet has been examined. By changing the position of load, it has been aimed to find out the deviations among the methods. The result is that, in the middle of span each method gives approximately the same result. However, as we get closer to the supports greater deviations are seen. The parameters and results are shown on the tables.