1 Ekim 1995 Dinar Depremini hasarsız atlatmış betonarme bir yapının statik ve dinamik analizle yeniden irdelenmesi
  1. Tez No: 79179
  2. Yazar: MURAT SERDAR KIRÇIL
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA ZORBOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Ekim 1995 Dinar depremini hasarsız atlatmış ve 1975 Deprem Yönetmeliğine göre projelendirilmiş betonarme bir yapının deprem sırasında gösterdiği performansı incelemek, aynı yapıya 1997 Deprem Yönetmeliğini dikkate alarak yeniden dinamik analize tabi tutmak ve sonuçları karşılaştırmaktır. Yapı uygulama projesine bağlı kalınarak yeniden modellenmiş ve analizler bu model üzerinde yapılmıştır. Dinamik analizler SAP 90 yapı analiz programı ile yapılmış ve bu analizlerde modların süperpozsiyonu yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak taşıyıcı sistemin suneklik düzeyi belirlenmeye çalışılmış, bunun için 1997 Deprem Yönetmeliğinde verilen ve suneklik düzeyi yüksek taşıyıcı sistemle suneklik düzeyi normal taşıyıcı sistemi birbirinden ayıran önemli koşullar kontrol edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda taşıyıcı sistem suneklik düzeyi normal olarak ele alınıp yapının 1997 Deprem Yönetmeliğine göre analizi yapılmıştır. Daha sonra Dinar depremi ivme kayıtlarından elde edilen tepki spektrumundan yararlanılarak yapının analizi yapılmış ve depremde meydana gelen iç kuvvetler elde edilmiştir. Son olarak bu değerlere projelendirilmede esas alınan ve 1975 Deprem Yönetmeliği dikkate alınarak elde edilen değerler eklenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This article is a report on the analysis of the performance of building which was not affected from the Dinar Earthquake of October 1995 and designed according to 1975 Earthquake Code. Building model was developed according to the final project and this model was used for analysis. SAP 90 structural analysis program was used for analysis. Building was analysed with mode superposition method. First of all, ductility of bearing system was researched and then this bearing system was analysed twice. First analyse is according to spectrum coefficients of 1997 Earthquake Code and second analyse was done by using response spectra which was obtained from the acceleration records for Dinar Earthquake. The results of final project of buildings which was performed to the 1975 Earthquake Code are attached and was compared with the results of these analysis.