10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinde baş harfler yöntemi kullanımının öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of using the embedded letter strategies in 10th grade Turkish Language and Literature course on students' academic achievement
- Tez No: 791786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN KATMER BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı (TDE) dersinde Baş Harfler Yönteminin (Akrostiş/Akronyum) uygulanmasının öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkililiğini incelemektir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden Açıklayıcı Desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış; nitel kısmında ise katılımcılarından bazılarının sürece yönelik görüşleri alınmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2022-2023 eğitim öğretim yılı birinci döneminde İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde bulunan bir devlet lisesinin 10. sınıfına devam eden 80 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılardan 40 öğrenci deney grubunu oluştururken 40 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri araştırmacı tarafından hazırlanan başarı testleri ile nitel verileri ise araştırmacı tarafından uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan görüşme formu yardımıyla elde edilmiştir. Araştırmanın katılımcılarının belirlenmesinde kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem belirlenirken ulaşım, idarecilerin araştırmaya izin vermesi ve öğretmenlerin araştırmaya karşı tutumları göz önüne alınmıştır. Araştırma sürecinde Baş Harfler Yöntemiyle ders işleyecek 10. sınıf TDE öğretmeni gönüllülük esasına dayanarak belirlenmiştir. Araştırmanın nicel verileri SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının kendi aralarındaki yapılan analizlerde bağımlı t-testi, gruplar arası yapılan analizlerde ise bağımsız t-testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile çözümlenip yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda Baş Harfler Yönteminin 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinde öğrencilerin akademik başarısına olumlu yönde etki yaptığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan öğrencilerle yapılan görüşmelerde öğrencilerin Baş Harfler Yöntemini faydalı ve eğlenceli buldukları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin ders işlenişinde Baş Harfler Yöntemini de dikkate alarak planlamalar yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effectiveness of the implementation of the Acrostics Mnemonic Method (Acrostic/Acronym) in the 10th grade Turkish Language and Literature (TLL) course on students' academic achievement in secondary education. In the research, Explanatory Design, one of the mixed method designs, was used. In the quantitative part of the study, the experimental and control group quasi-experimental design was used; in the qualitative part, some of the participants' opinions on the process were taken. The participants of the study were 80 students in the 10th grade of a state high school located in Sultanbeyli district, Istanbul, during the first semester of the 2022-2023 academic year. 40 students formed the experimental group while the other 40 students formed the control group. The quantitative data of the research were obtained with the help of the achievement tests prepared by the researcher and the qualitative data were obtained with the help of the interview form prepared by the researcher according to the expert opinions. The convenience sampling method was used in the determination of the participants of the study. While determining this method, transportation, administrators' permission to research, and teachers' attitudes toward research were considered. During the research process, the 10th grade TLL teachers, who used Acrostics Mnemonic Method, were determined on a voluntary basis. The quantitative data of the research were analyzed with SPSS 26.0 software package. The dependent t-test was applied in the analysis made between the experimental and control groups, and the independent t-test was used in the analysis made between the groups. The qualitative data obtained from the research were analyzed and interpreted using content analysis methods. As a result of the research, it was concluded that the Acrostics Mnemonic Method had a positive effect on the academic success of the students in the 10th grade Turkish Language and Literature course. Also, during the interviews with the students participating in the study, it was determined that the students found the Acrostics Mnemonic Method useful and entertaining. It is recommended that teachers make plans in the course of course by taking into account the Embedded Letter Strategies.