Silis dumanı katkılı betonarme elemanlara klorür etkisinin hızlandırılmış korozyon deneyi ile araştırılması
  1. Tez No: 79180
  2. Yazar: NABİ YÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE AKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Metallerde maddi kayıplara yol açan korozyon hasan, betonarme yapılarda ekonomik ve sosyal problemler nedeni ile çok daha önem kazanmaktadır. Son yıllarda konu ile ilgili çalışmalara hız verilmekte, hızlandırılmış donatı korozyonu deney yöntemleri geliştirilmektedir. Bu yöntemlerde, sisteme ya sabit gerilim uygulanarak akım şiddeti ölçülmekte ya da akım şiddeti sabit tutularak betonda çatlak oluşumu gözlenmektedir. Bu çalışmada ise donatıya sabit gerilimden başka sabit aderans gerilmesi de uygulanmış, akım şiddetinin ve betondaki deformasyonların zamana bağlı değişimi kaydedilmiştir. Donatı korozyonuna silis dumanı oranının, klorür konsantrasyonunun ve kür koşullarının etkisini araştırmak için, uzun süreli durabilite deneyleri ve hızlandırılmış donatı korozyonu deneyleri yapılmış, sonuçları karşılaştırılmıştır. Donatı korozyonunda önemli rol oynayan serbest klorür iyonlarının, betonarme bir yapı elemanına dışarıdan difüzyonunu ve malzemelere karışmış olması durumunda içeriden etkisini temsil etmek üzere, deneyler iki ana grupta gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla üretilen betonarme, beton ve harç numuneler, 0 (su), 1500, 10000 ve 40000 mg/L klorür iyonu içeren farklı konsantrasyonlardaki çözeltilerde bekletilerek Cl“ iyonunun dışarıdan difüzyonu, aynı konsantrasyonlardaki çözeltilerin karma suyu olarak kullanılması ile Cl”iyonlarının betona bulaşması benzeşimi yapılmıştır. Numuneler, laboratuvar ortamında havada ve çözeltilerde bekletilmiş, 208 günlük süreçte kür koşullarının etkileri zamana bağlı olarak araştırılmıştır. Bu koşulların donatı korozyonuna ve beton özelliklerine etkileri, basınç, yarma ve pull-out deneyleri, ses geçiş süresi, schmidt sayısı, karbonatlaşma derinliği, serbest Cl“ ve OH”tayini, akım şiddeti ve deformasyon ölçümleri yapılarak kontrol edilmiştir. Ayrıca harç numunelerde eğilme, basınç, kılcal su emme ve rötre, çelik numunelerde çekme ve ağırlık kaybı kontrol deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçlarından, silis dumanının klorür difüzyonuna maruz betonarme elemanların performansını artırdığı, klorür iyonlarının betona üretim aşamasında karışması durumunda ise donatı korozyonunu hızlandırdığı görülmüştür. Donatı korozyonu hızlandırılan numunelerin aderans dayanımında, önemli kayıplar olduğu tespit edilmiştir. Aderans dayanımında belirlenen önemli kayıplar, bu yöntemde uygulanan sabit aderans gerilmesinin gerekli olduğunu doğrulamıştır. Hızlandırılmış donatı korozyonu deney sonuçlan ile durabilite deneylerinden elde edilen sonuçlar arasında paralellik görülmüştür. Deney sonuçlarından yararlanılarak, betonarme bir yapı elemanının korozyon hasan nedeni ile servis ömrünün tahmini için, silis dumanı oranına, serbest Cl" konsantrasyonuna ve hızlandırma faktörüne bağlı olarak, matematik bir model geliştirilmiş ve uygulaması yapılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Beton, çatlak, donatı korozyonu, durabilite, hızlandırılmış korozyon deneyi, klorür etkisi, matematik model, servis ömrü, silis dumanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Corrosion damage causing material casualties in metals gains more importance in reinforced concrete construction because of economic and social problems. The investigations regarding to the subject has increased in recent years and experimental methods are improved on accelerated reinforcement corrosion. In these methods, either current intensity is measured by applying constant potential to the system or by keeping the current intensity, the crack formation in concrete is observed. In this study, constant bond stress is also applied to constant potential to the reinforcement and current intensity and deformations in concrete surface depending on time are recorded by monitoring. To research the effects of silica fume content, chloride concentration and cure conditions, durability and accelerated reinforcement corrosion tests are applied and results are compared. The experiments on the effects of free chloride ions that have an important role on reinforcement corrosion are performed in two main groups; chloride diffusion into the reinforcement concrete member and internal chloride effect by mixing the materials. In order to investigate the effect of external chloride diffusion, reinforcement concrete, concrete and mortar specimens are stored in different chloride concentrations such as 0 (water), 1500, 10000, 40000 mg/L. Specimens are produced by using mix water, that has the same chloride concentration solutions, in order to simulate internal chloride effect. Specimens that are stored in air and in solutions in the laboratory conditions are observed during a 208 day process depending on time. The effects of these conditions on reinforcement corrosion and concrete properties are controlled by compressive strength, tensile splitting strength and pull-out tests, ultrasonic pulse velocity, rebound number, carbonation depth, free CI“ and OH”determination, current intensity and deformation measurement. In addition, flexural, compressive, capillary water absorption and shrinkage control tests are applied to mortar, weight loss determination and tensile tests are applied to steel specimens. Finally, it is observed that silica fume increases the performance of reinforced concrete members exposed to chloride diffusion, however, it accelerates the reinforcement corrosion in case of internal chloride effects. It is determined that there is an important loss of bond stress in accelerated reinforcement corrosion test specimens. The loss of bond stress confirms that constant bond stress applied in this method is necessary. It is also observed that there is an agreement between accelerated reinforcement corrosion tests and durability tests. Using the experimental results, a mathematical model is developed and put into practice in order to estimate the service life due to the corrosion in reinforcement, including the silica fume content, free CI concentration and acceleration factor. KEYWORDS Accelerated corrosion test, chloride effects, concrete, cracking, durability, mathematical model, reinforcement corrosion, service life, silica fume.