Çocuklarda Matematik Kaygısı Ölçeği'nin Türkçe uyarlaması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Turkish adaptation of the Children's Mathematics Anxiety Scale: A validity and reliability study
- Tez No: 791796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ÖZGELDİ, DOÇ. DR. UTKUN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, Petronzi ve diğerlerinin (2019) geliştirdiği Çocuklarda Matematik Kaygısı Ölçeği'ni (Children's Mathematics Anxiety Scale UK) Türkçeye uyarlamaktır. Özgün formu İngilizce olan ölçek, toplam 19 maddeden oluşmaktadır. Türkçe ölçek eşdeğerlik sınamasının ardından 2, 3 ve 4. Sınıflarında öğrenim gören 1450 ilkokul öğrencisine uygulanmıştır. Öğrencilerin %50'si (n=725) kız, %50'si (n=725) erkektir. Öğrencilerin sınıflarına göre dağılımları incelendiğinde; %44.9'unun (n=651) 2. sınıf, %31.5'inin (n=457) 3. sınıf ve %23.6'sının (n=342) 4. sınıf öğrencisi olduğu görülmektedir. Ölçeğin yapı geçerliğini incelemek için Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Ölçeğin alt boyutları: Aktif Matematik Kaygısı (Online Mathematics Anxiety) ve İleriye Yönelik Matematik Kaygısı (Prospective Mathematics Task Anxiety)'dır. Tüm ölçek (𝛼 =.78) ve ölçeğin Aktif Matematik Kaygısı (𝛼 = .74) ve İleriye Yönelik Matematik Kaygısı (𝛼 =.77) alt boyutları için Cronbach Alfa iç tutarlık katsayıları yüksek seviyededir. Ayırt edici geçerlik analizleri kız ve erkeklerin matematik kaygısı ortalama puanları arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterirken sınıf düzeyi açısından anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Yapılan analizlerin sonuçları, Türkçeye uyarlama çalışması gerçekleştirilen bu ölçeğin öğrencilerin matematik kaygı düzeylerini belirlemede geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the Children's Mathematics Anxiety Scale UK developed by Petronzi et al. (2019) into Turkish. The scale, whose original form is in English, consists of a total of 19 items. After the Turkish scale equivalence test, it was applied to 1450 primary school students studying in the 2nd, 3rd and 4th grades. 50% (n=725) of the students are girls and 50% (n=725) are boys. When the distribution of students according to their classes is examined; It is seen that 44.9% (n=651) were 2nd grade students, 31.5% (n=457) 3rd grade students and 23.6% (n=342) 4th grade students. Exploratory and Confirmatory Factor Analysis methods were used to examine the construct validity of the scale. The sub-dimensions of the scale are Online Mathematics Anxiety and Prospective Mathematics Task Anxiety. Cronbach Alpha internal consistency coefficients for the whole scale (𝛼 =.78) and the sub-dimensions of Online Mathematics Anxiety (𝛼 = .74) and Prospective Mathematics Task Anxiety (𝛼 =.77) are high. While the discriminant validity analyzes showed that there was no significant difference between the mean math anxiety scores of girls and boys, significant differences were observed in terms of grade level. The results of the analyzes show that this scale, which was adapted into Turkish, is a valid and reliable scale in determining students' math anxiety levels.