Yeni medya ile birlikte değişen siyasal iletişim: 2019 İstanbul yerel seçimlerinde adayların İnstagram kullanımı
Political communication changed with new mwdia: Candidates' Instagram use in 2019 Istanbul local elections
- Tez No: 791795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Siyasal iletişim, siyasal parti veya siyasal aktörlerin hedef kitlesini ikna etmek, harekete geçirmek, oylarını toplamak için iletişim yöntem, teknik ve araçlarından yararlanarak gerçekleştirilen bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç olarak geleneksel iletişim araçlarının kullanıldığı siyasal iletişim süreçleri, iletişim teknolojisi ile birlikte gelişen ve değişen yeni iletişim araçlarının kullanımına evrilmiştir. Web 2.0'ın siyasal parti veya siyasal aktörlere sunduğu yeniliklere seçmen ile zaman ve mekan kavramı olmadan, hızlı, ekonomik ve çift taraflı iletişim kurma fırsatı bulmuşlardır. Sosyal ağlardan Instagram uygulaması sıklıkla kullanılan bir araç olarak siyasal aktörlerin hedef kitlesi olan seçmenleri, özellikle kararsız seçmenleri etkileyebilmesi, kısa sürede fazla kişiye ulaşabilmesiyle tercih ettikleri araçlar arasında yerini almaktadır. Bu çalışmada 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı adayı Ekrem İMAMOĞLU'nun 1 Haziran 2019- 22 Haziran 2019 tarihleri arasında sosyal ağlardan resmi Instagram hesaplarını nasıl ve ne amaçla kullandıkları, paylaşım içeriklerinin neler olduğu incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. İnceleme ve karşılaştırma sonucu Millet İttifakı adayı Ekrem İMAMOĞLU'nun, Cumhur İttifakı adayı Binali YILDIRIM'a göre daha aktif ve etkili kullandığı, hedef kitlesine, karasız seçmene mesajlarını doğru bir şekilde ilettiği, sosyal medyayı daha profesyonel kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political communication is a field where communication methods, techniques and tools are used in order to persuade the target audience of political parties or political actors, to mobilize them and to win their votes. Using traditional communication tools as their medium, communication processes have evolved into the use of new communication tools which advance and change with communication technology. With the innovations offered by Web 2.0 to political parties or political actors, they have found the opportunity to communicate with the voters rapidly, economically and bilaterally regardless of time and space. One of the social network applications, Instagram, is among the tools favoured by political actors as a frequently used tool since it can influence the target audience, especially the undecided voters, and reach more people in a short time. In this study, it was studied and compared how and for what purpose Binali YILDIRIM, the candidate of the People's Alliance, and Ekrem İMAMOĞLU, the candidate of the Nation Alliance, used their official Instagram accounts between the dates June 1, 2019 and June 22, 2019 for the Istanbul Metropolitan Municipality Elections held in June 23, 2019. The analysis demonstrated and uncovered that the Nation Alliance candidate Ekrem İMAMOĞLU used this tool more actively and effectively than Binali YILDIRIM, the candidate of the People's Alliance. The results of the research also suggested that Ekrem İMAMOĞLU conveyed his messages to the target audience and undecided voters precisely, and used social media/web-based communication channels more professionally.