Yaz spor okullarına katılan öğrencilerin spora katılım güdüsünün incelenmesi
Investigation of students attending summer sports school to participate in sports
- Tez No: 791798
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaz spor okullarına katılan öğrencilerin spora katılım güdüsünü incelemektir. Araştırma modeli olarak genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu yaz spor okullarına katılan, aile onayı ile birlikte araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Oyar, Aşçı, Çelebi ve Mülazımoğlu 'nun (2001) geliştirdiği“Spora Katılım Güdüsü Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçek puanları öğrencilerin cinsiyet, yaş ve spora katılım sürelerine bağlı olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini 6420 kişi oluştururken, örneklem grubunu kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 765 kişi oluşturmuştur. Verilerin analizinde IBM SPSS 25 (Statistical Package for Social Science) paket programı kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen ham verilerin normal dağılım sergilememesi nedeniyle, ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan tüm testlerde anlamlılık düzeyi ”p
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the motivation of students participating in summer sports schools to participate in sports. The general survey model was used as the research model. The research group consists of students who attend summer sports schools and voluntarily agree to participate in the research with the consent of their families. The“Participation Motivation Questionnaire”developed by Oyar, Aşçı, Çelebi, and Mülazımoğlu (2001) was used as a data collection tool. Scale scores were analyzed depending on the gender, age, and participation time of the students (sports age). While the research population totaled 6420 people, the sample group included 765 people who volunteered to participate. The IBM SPSS 25 (Statistical Package for Social Science) package program was used to evaluate the data. The Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons because the raw data obtained from the scales did not exhibit normal distribution during the statistical process. The significance level was taken as "p