İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleri ile sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the effect of digital addiction levels of primary school 4th grade students on their social skill levels
- Tez No: 791799
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÖK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dijital cihazların hayatın farklı alanlarında kontrolsüz kullanımı sonucunda dijital bağımlılıkla birlikte fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu bağlamda dijital bağımlılık ve sosyal beceri arasındaki ilişki durumunun ortaya çıkarılması önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleri ile sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkininin incelenmesidir. Ayrıca öğrencilerin dijital bağımlılık düzeyleri ve sosyal beceri düzeyleri cinsiyet, teknolojik cihaza sahip olma durumu ve kardeş sayısı gibi çeşitli değişkenler açısından da karşılaştırılmıştır. Nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak hazırlanan bu çalışmada araştırmanın örneklemini Mersin ili merkez ilçelerindeki 1262 ilkokul 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Uygun örnekleme yoluyla veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Hawi, Samaha ve Griffiths (2019) tarafından geliştirilen“Çocuklar için Dijital Bağımlılık Ölçeği”ve Kocayörük (2000) tarafından geliştirilen“Sosyal Beceri Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 22 ve Amos 21 kullanılarak katılımcıların dijital bağımlılık ve sosyal beceri düzeyleri belirlenmiştir. Öğrencilerin cinsiyete, teknolojik cihazlara sahip olma durumuna ve kardeş sayılarına göre dijital bağımlılık ve sosyal beceri düzeyleri incelenmiştir. Dijital bağımlılık ile sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişki için korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin dijital bağımlılığı ile sosyal beceri düzeyleri arasında orta düzeyde negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan erkek öğrencilerin dijital bağımlılık düzeylerinin kız öğrencilerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte kız öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin erkek öğrencilerden daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın bulguları incelendiğinde özellikle ilkokul seviyesinde öğrencilerin dijital bağımlılık düzeyleri artıkça sosyal beceri açısından sorunlarla karşılaşabilecekleri şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
As a result of the uncontrolled use of digital devices in different areas of life, some negative physical, mental and social consequences may occur with digital addiction. In this context, it is important to reveal the relationship between digital addiction and social skills. The aim of this study is to examine the relationship between Digital Addiction Levels and Social Skill Levels of Primary School 4th Grade Students. In addition, students' digital addiction levels and social skill levels were compared in terms of various variables such as gender, having a technological device and the number of siblings. In this study, which was prepared by using the relational survey model, one of the quantitative research models, the sample of the research consists of 1262 primary school 4th grade students in the central districts of Mersin. Data is collected through appropriate sampling.“Digital Addiction Scale for Children”developed by Hawi, Samaha and Griffiths (2019) and“Social Skill Scale”developed by Kocayörük (2000) were used as data collection tools. In data analysis, using SPSS 22 and Amos 21, the participants' levels of digital dependency and social skills were determined. The correlation coefficient was calculated for the relationship between digital addiction and social skill levels. Considering the findings of the study, a moderate negative relationship was determined between the digital addiction of primary school 4th grade students and their social skill levels. It was concluded that the levels of digital dependency of male students participating in the study were higher than those of girls. Moreover, it has been determined that the social skills levels of female students are higher than those of male students. According to findings of the study, it can be interpreted that especially at primary school level, students may encounter problems in terms of social skills as their digital addiction levels increase.