Trafik kaza analizleri ve tahmin modelleri
Analysis of traffic accidents and prediction models
  1. Tez No: 79181
  2. Yazar: NİLGÜN CAMKESEN (ÖCAL)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Ülkemiz genelinde yapılan yolcu ve yük taşımacılığının, ulaştırma alt sistemleri arasındaki dağılımında, büyük dengesizlikler mevcuttur. Dağılımın büyük oranlarda, karayolu taşımacılığına kayması, bu sistemin, çevre ve insan üzerine olan olumsuz etkilerinin de rahatsız edici boyutlara ulaşmasına neden olmuştur. Bu olumsuzlukların en Önemlisi ise, her geçen gün artan boyutlarda, toplumumuzu etkileyen trafik kazalarıdır. Olayın boyutlarının ne derecede büyük olduğunu görmek için, bu konuda hazırlanan istatistiklere bakmak yeterlidir. 1995 yılı kaza istatistiklerine göre, bir günde ortalama 766 trafik kazası olmakta, 17~20 kişi hayatım kaybetmekte ve 315 kişi yaralanmaktadır. Bu çalışmada, karayolu güvenliğinin artırılmasında en büyük paya sahip, mühendislik uygulamalarında, veri toplama, analiz, yapısal iyileştirme ve modelleme konularının nasıl ele alınması, ne şekilde yapılması gerektiği açıklanacak ve bu konuda yapılan uygulamalar sunulacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, bu güne kadar yapılmış olan kaza analizi çalışmaları ile ilgili kaynak araştırması sonucunda, bu çalışmalarda izlenen yöntemler belirlenmiş, bu yöntemler hakkında detaylı bilgiler verilmiştir..Daha sonraki bölümlerde ise, tezde uygulanan yöntem, ve yöntemin uygulamaya konulmasıyla elde edilen sonuçlar verilmiştir. Çalışmada uygulanan yöntem olan alan analizi yöntemi, tamamen istatistiksel verilere dayalı yöntemdir. Amacı ise, herhangi bir bölgede, daha önceden meydana gelmiş kazalara ait verilerden faydalanarak, oluşan kazaların nedenlerinin ortaya çıkarılması ve bu nedenleri ortadan kaldıracak iyileştirme türlerinin belirlenmesidir. Çalışmanın son bölümünde ise, alan analizi sonuçlarından yararlanarak, simülasyon modelleme teknikleri kullanılarak yapılan model kurma çalışmaları ve sonuçlan verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There exists a great deal of imbalance in terms of nation wide passenger and freight distribution amongst transportation subsystems. Due to great share of highways, the unfavorable impacts of this system on human and environment have reached a disturbing level. The most important of which is traffic accident, which have gradually increasing effect on the society. One can easily understand the importance and size of the problem by looking through the available statistics dealing with traffic accidents. According to 1995 annual statistics, there were 17~20 dead persons and 315 casualties per day. In this study, we deal with data collection, analysis, structural re-engineering and modeling, then provide some associated applications. In the first chapter, we provide the literature search with related to accident analysis and related methodologies in detail. In the following chapters, we establish the database for the methodology used and the results of the applications. We used the site analysis method, which is based on statistical data. The goal in this method is to identify the factors, which cause the accident occurrences and is to determine the necessary modifications, which remove the causes. In the last chapter, we give the model established with simulation modeling and its results with the help of results of the site analysis studies.