L'analyse des politiques etrangeres de la Turquie et de la Roumanie dans la mer noire selon le realisme et le constructivisme
Realizm ve konstrüktivizm açılarından Türkiye'nin ve Romanya'nın karadeniz'e yönelik dış politikalarının analizi
- Tez No: 791803
- Danışmanlar: PROF. DR. ERIC REMACLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université libre de Bruxelles (École polytechnique de Bruxelles)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin ve Romanya'nın Karadeniz'e yönelik dış politikalarının karşılaştırmalı analizini yapmaktadır. 1990'ların başından itibaren her iki devletin de Karadeniz'e yönelik olarak aktif bir dış politika sürdürdükleri bilinmektedir. Bu aktifliğin arkasındaki nedenleri araştırma ve karşılaştırma hedefi taşıyan bu çalışma, söz konusu analizi, Uluslararası İlişkiler disiplininin iki farklı teorik yaklaşımı çerçevesinde yapmaktadır. Realist ve Konstrüktivist yaklaşımların sağladığı kavramlarla, Türkiye ve Romanya'nın dış politika yönelimlerinin nedenleri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study offers a comparative analysis of the foreign policies of Turkey and Romania towards the Black Sea. It is known that since the beginning of the 1990s, both states have pursued an active foreign policy towards the Black Sea. This study, which aims to investigate and compare the reasons behind this activism, makes the analysis within the framework of two different theoretical approaches of the discipline of International Relations. With the concepts provided by the realist and constructivist approaches, the reasons behind the foreign policy orientations of Turkey and Romania are evaluated.