Duygusal emek algısının tükenmişlik düzeyine etkisinde kaygı ve sıkıntıya toleranssızlığın düzenleyici rolü: Sağlık sektörünün insan kaynakları nezdinde araştırılması
The moderating roles of anxiety and distress intolerance on the consequences of perceptions of emotional labour on exhaustion: A research on the human resources of health sector
- Tez No: 791806
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Duygusal emek özellikle sağlık çalışanları açısından önemi her geçen gün artan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Zorlu çalışma koşulları sağlık çalışanlarının gitgide daha fazla duygusal emek sergilemelerine neden olmakta olup; bu durum da onların tükenmişlik düzeyini arttırabilmektedir. Kişilerin sahip olduğu kaygı ve sıkıntıya toleranssızlık düzeyleri de duygusal emekten tükenmişliğe giden bu ilişkinin şiddetini arttırabilme potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla bu araştırmanın amacı, duygusal emeğin tükenmişlik üzerindeki öncül etkisini incelemek ve duygusal emek tükenmişlik ilişkisinde kaygı ve sıkıntıya toleranssızlığın düzenleyici etkisini belirlemektir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Hazırlanan anket formu 410 sağlık çalışanı üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama metodu esas alınmış ve bu kapsamda ilişkiler Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) yardımıyla test edilmiştir. Araştırma sonucunda; duygusal emeğin duygusal tükenmişlik üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu, derin davranışın ile duygusal tükenmişlik üzerindeki etkisinin ise sıkıntıya toleranssızlık arttıkça daha şiddetlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Emotional labor is a concept with an increasing importance day by day, especially for healthcare professionals. Harsh working conditions may lead health workers to perform more and more emotional labor levels, that may result with an increase and in their burnout level. The level of intolerance to anxiety and distress also have the potential to increase the impact of the relationship between emotional labor and burnout. Accordingly, the aim of this study is to examine the antecedent role of emotional labor on burnout, and to determine the moderating effects of intolerance to distress and anxiety on the emotional labor – relationship. In the research we used survey technique to collect data. The questionnaire form was conducted on 410 health workers. The research was based on the relational screening method and in this context, the relationships were tested by Structural Equation Modeling (SEM). As a result, we found out that that emotional labor had a positive and significant effect on burnout, while the impact of deep act on burnout became stronger as the intolerance of distress increases.