Birinci basamak (Aile hekimliği) sağlık çalışanlarında tükenmişliğin, çalışma motivasyonuna etkisi: Afyonkarahisar ili örneği
The effect of burnout on the motivation of work in primary health care workers (Family medicine): Sample of Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 549978
  2. Yazar: HÜLYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Family Medicine, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Daha iyi hizmet sunabilmek için yoğun emek isteyen birinci basamak sağlık çalışanlarının, tükenmişlik duygu durumlarını, çalışma motivasyonlarını farklı bir bakış açısıyla değerlendirmek araştırmamızda amaç edinilmiştir. Tez çalışmasında anket yöntemi uygulanmıştır. Toplam 67 sorudan oluşan anket hazırlanmıştır. 10 soru sosyo demografik soru ölçeği, 35'i Kamu çalışanları motivasyon ölçeği ve 22 Maslach tükenmişlik ölçeğinden oluşmuştur. Çalışma alanı olarak Afyonkarahisar il merkezinde görev yapmakta olan birinci basamak (aile hekimliği) sağlık çalışanları seçilmiştir. Anket ve tez konusuna dair açıklama yüz yüze yapılmıştır. Araştırmaya katılan 91 birinci basamak sağlık çalışanından elde edilen veriler SPSS-Statistical Package for the Social Sciences (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) 18.0 paket programına kodlanarak girilmiştir. Verilerin analizinde araştırma sorularına, katılımcı sayısına, verilerin yapılacak olan istatistiksel analizin sayıltılarını karşılayıp karşılamaması durumuna göre tek yönlü varyans analizi ve katılımcıların bireysel özellikleri yüzde ve frekans dağılımları ile verilmiştir. Araştırmada sağlık personelinin tükenmişlik algısının motivasyonunu olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Sağlık personelinin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı algılarının yüksek olması, motivasyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In order to provide better service, it is aimed in this study to evaluate primary care health workers, their burnout feelings and work motivations from a different perspective. The questionnaire method was applied in the thesis study. A questionnaire consisting of 67 questions was prepared. 10 questions consisted of the socio - demographic question scale, 35 were the motivation scale of the public employees and 22 were Maslach burnout scales. Primary care (family medicine) health workers working in Afyonkarahisar city center were chosen as the study area. The explanation about the subject of the survey and the thesis was done face to face. The data obtained from the 91 primary health care workers were entered into the SPSS-Statistical Package for the Social Sciences 18.0 package program. In the analysis of the data, one-way analysis of variance and the individual characteristics of the participants were given by percentage and frequency distributions according to the research questions, the number of participants, and the fact that the data met the counts of the statistical analysis. In the research, it was determined that health personnel negatively affected the motivation of burnout perception. Emotional exhaustion, depersonalization and low personal accomplishment perceptions of health personnel negatively affect their motivation.