İş hayatında öğrenilmiş çaresizlik kavramının işe yabancılaşmaya etkisinin farklı kuşaklar açısından değerlendirilmesi: X Y Z kuşakları ile bir çalışma
Evaluation of the effect of learned helplessness in business life on work alienation in terms of different generations: A study with X Y Z generations
  1. Tez No: 791807
  2. Yazar: HABİBE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI MERT KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma iş hayatında yaşanılan öğrenilmiş çaresizliğin işe yabancılaşmaya etkisini, bu etkinin iş hayatında yoğunluğu aktif olan X, Y ve Z kuşaklarında farklılık gösterip göstermediğini ölçmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramları olan öğrenilmiş çaresizlik, işe yabancılaşma ve kuşaklar bölümünün oluşturulmasında literatür taraması yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın alan çalışması yapılırken nicel araştırma yöntemlerinden olan anket yöntemi kullanılmıştır. Oluşturulan anketler İstanbul' da faaliyet gösteren tekstil ve elektrik firmalarında çalışan bireylere uygulanmıştır. 325 kişinin katılımcı olduğu araştırmada toplanan veriler SPSS 22 programında analiz edilerek bulgular ortaya konulmuştur. Bu bulgular doğrultusunda; öğrenilmiş çaresizliğin işe yabancılaşma üzerinde etkisi olduğu ve bu etkiyi Y, Z kuşaklarına nazaran X kuşağının daha çok yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to measure the effect of learned helplessness experienced in business life on alienation from work, and whether this effect differs in X, Y, and Z generations, whose intensity is active in business life. The concepts of the research, which are learned helplessness, alienation from work, and generations, were used in the creation of the literature review method. While conducting the field study of the research, the questionnaire method, which is one of the quantitative research methods, was used. The questionnaires created were applied to individuals working in textile and electrical companies operating in Istanbul. the data collected in the study, in which 325 people participated, were analyzed in the SPSS 22 program and the findings were revealed. In line with these findings; It has been determined that learned helplessness has an effect on job alienation and that generation X experiences this effect more than generations Y and Z.