Elastik zemine oturan değişik sınır şartlarına haiz plakların nümerik metodlarla çözümü
Numerical analysis of plates resting on elastic foundation under different boundry conditions
- Tez No: 79182
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET İnşaat Mühendisliği alanındaki yapıların pek çoğu elastik zeminler üzerine inşa edilmektedir. Bu tezde, elastik zemine oturan plakların (temellerin) ve normal kat plaklarının analizine ilişkin teorik ve uygulamalı çalışmayı bulacaksınız. İlk bölümlerde elastik zemin üzerindeki çubuk sistemlere ilişkin çalışmalara da yer verilmektedir. Elastik zemine oturan plaklarla ilgili çalışmada değişik sınır şartlan ile tanımlanmış sistemlerin analizi yapılmaktadır. Genel olarak Winkler tarafından yapılan kabuller esas alınmış ve çalışmalar bu doğrultuda yürütülmüştür. Analizlerin bilgisayar ortamına uyumunu sağlayan nümerik metodlardan sonlu farklar metodu incelenmiştir. Nümerik metodlarla plak denklemi matris formuna dönüştürülerek bilgisayar ile çözüme uygun hale getirilmiştir. Tüm bu teorik açıklamaların neticesinde; nümerik metodlardan biri olan ve sonlu elemanlar metodunu esas alan, SAFE paket programı ile nümerik iki örnek çözülmüştür. Son kısımda; bu paket programın özellikleri, benzerlerinden farkı, çalıştırılması ve netice alınmasına ilişkin bilgi verilmiştir. Ayrıca, alman sayısal örnek SAP90 paket programında da çözülerek, sonuçların karşılaştırılması imkanı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most of the structures in civil engineering are built on elastic foundation. Structures on elastic foundation and floor slabs are included in this thesis. Bar systems are also included in the first section. Slab systems which are defined in different boundry conditions are analyzed. In general Winkler's consents about foundations on elastic foundation are taken as principle. Finite difference method which adopt analysis to computer environment is researched. Slab equation is converted in matrix form with numerical methods. This appropriates solve the problem with computer. As a result all of these theorical explanations, there is an example in SAFE package program which based on finite element method. There are explanations about; properties, differences from the similar package programs, running and taking results at last section.