Şifreli haberleşme sistemlerinde kullanılabilecek yeni kaotik elektronik devre uygulamaları
New chaotic electronic circuit applications that can be used in encrypted communication systems
- Tez No: 791816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR MENEKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Harp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağda, önceleri günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz hemen hemen her şey çevrimiçi ortama taşınmıştır ve bu artarak devam etmektedir. Günlük hayatın yanı sıra savunma sanayi alanında da elektronik harp ve siber güvenlik konseptlerinin önem kazanmasıyla kapalı sistemlerde dahi verilerin güvenli aktarılması son derece önemlidir. Kaotik sistemlerin başlangıç şartlarına aşırı duyarlı olması, zaman içerisinde düzensiz ve öngörülemez davranış göstermesi gibi özellikleriyle şifreli haberleşmede kullanılabileceği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada günlük hayattan savunma sektörüne kadar hemen her alanda güvenli haberleşme amaçlı kullanılabilecek kaotik sistemler incelenmiştir. Bilgisayar ortamında çeşitli kaos üreteçleri yapılıp, kaotik haberleşme alanında en önemli problemlerden olan birden fazla kaotik sistemin senkronizasyonu gerçekleştirilip haberleşme alanında kullanılabileceği gösterilmiştir. Kaotik senkronizasyonları gerçekleştirilen ve birçok farklı çalışmada irdelenen Chua ve Lorenz kaotik diferansiyel denklem takımları elektronik ortamda gerçekleştirilip çeşitli kaotik analog haberleşme simülasyonları yapılmıştır. Aynı haberleşme sistemi kullanılarak taşıyıcı kaotik işaret için literatürde bulunmayan farklı bir kaotik üreteç ile analog kaotik haberleşme devresi elektronik ortamda gerçekleştirilip simülasyonları yapılmıştır. Kaotik sistemlerin şifreli haberleşme uygulamalarında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this digital age, almost everything we did in our daily life was moved online, and it continues to increase. In addition to daily life, it is important to transfer data safely even in closed systems, with the importance of electronic warfare and cybersecurity concepts in the defense industry. Various studies have shown that chaotic systems can be used in encrypted communication with their characteristics such as being extremely sensitive to initial conditions and irregular and unpredictable behaviour over time. In this study, chaotic systems that can be used for encrypted communication in almost every field from daily life to the defense sector are examined. It has been shown that various chaos generators can be made in the computer environment and that it can be used in the field of communication by performing the synchronization of more than one chaotic system, which is one of the most important problems in the field of chaotic communication. Chua and Lorenz chaotic differential equation sets, which chaotic synchronizations have been realized and examined in many different studies, have been implemented in electronic environment and various chaotic analog communication simulations have been made. Using the same communication system, analog chaotic communication circuit with a different chaotic generator not found in the literature for the carrier chaotic signal has been implemented in electronic environment and its simulations have been made. It is concluded that chaotic systems can be used in encrypted communication applications.