Avrupa şüpheciliği kapsamında Brexit
Brexit within the scope of European skepticism
- Tez No: 791815
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Birleşik Krallık, gücünü ve tarihini Amerika, Afrika, Asya ve Okyanusya kıtalarındaki sömürge ve mandalarıyla kurduğu yoğun siyasi ve ekonomik ilişkiler üzerine inşa etmiştir. Gerek bu sömürgeleri elde ederken gerekse de rekabet içinde olduğu kıta Avrupası ülkeleri ile birçok savaşlar yaşamıştır. Bu durum Birleşik Krallık'ın diğer kıtalarla ve bu kıtalardaki ülkelere, Avrupa ile olandan daha fazla ilişki kurmasına ve onlara daha fazla güven duymasına neden olmuştur. Kendisini AB'ye girmeden önce de girdikten sonra da hiçbir zaman tam bir Avrupalı olarak görmeyen Birleşik Krallık, dış politikasında Avrupa şüpheciliği (Euroscepticism) fikrinden bir türlü kurtulamamıştır. Bu çalışmamda, 12 Aralık 2019 Birleşik Krallık Genel seçimleri sonuçlarına doğrudan etkisi olan Brexit süreci ve Brexit'e yol açan sebepler analiz edilerek“Brexit'in temel nedenlerinin iktisadi ve politik nedenler olduğu kadar Avrupa şüpheciliğinin daha fazla önem arz ettiği”hipotezinin, doğrulanmasına gayret sarf edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The United Kingdom has built its power and history on the intense political and economic relations it has established with its colonies and mandates in America, Africa, Asia and Oceania. It has experienced many wars both while obtaining these colonies and with the continental European countries that it is in competition with. This has led the UK to engage and trust other continents and countries on these continents more than they do with Europe. The United Kingdom, which never saw itself as a full European before or after joining the EU, has not been able to get rid of the idea of Euroscepticism in its foreign policy. In this study, the hypothesis of“main reasons for Brexit are economic, and political, however Euro-sceptical reasons outweigh”has been tried to be achieved by analysing the Brexit process - which was an essential influence on the outcome of the 12 December 2019 UK General elections- and Euro-sceptical reasons leading to Brexit.