Sağlık yapılarının salgın hastalık durumlarına hazırlıklarının incelenmesi: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
Investigation of the preparations of health structures for epidemic situations: The case of Adana City Training and Research Hospital
- Tez No: 791818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENYİĞİT SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışma, sağlık yapılarının salgın hastalık süreçlerine hazırlıklarını iyileştirmek amacıyla, COVID-19 pandemi döneminde, kampüs hastane örneği olan Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde görevli sağlık çalışanlarına anket uygulanarak ve acil servisin pandemi sürecine vermiş olduğu yanıtlar analiz edilerek yapılmıştır. Çalışmada kullanılan anket ve değerlendirme formu; sağlık hizmetlerini ve yapılarını düzenleme/iyileştirme işlevi de olan kalite ve akreditasyon standart rehberleri, salgın süreci yönetim ve enfeksiyondan korunma rehberleri ve bilimsel çalışmalar mekânsal standartlar ile gereklilikler yönünden incelenerek oluşturulmuştur. Bu bağlamda acil serviste toplanan verilerden elde edilen bilgi ve/veya kanıtların, sağlık yapıları tasarımını iyileştirme yönünde katkı sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was carried out by applying a questionnaire to the health workers working in the Adana City Training and Research Hospital Emergency Service, which is a campus hospital example, and analyzing the responses of the emergency service to the pandemic process, in order to improve the preparations of health structures for epidemic disease processes. Questionnaire and evaluation forms are used in the study; quality and accreditation standard guides, which also have the function of regulating/improving health services and structures, epidemic process management and infection prevention guides, and scientific studies were created by examining spatial standards and requirements. In this context, it is anticipated that the information and/or evidence obtained from the data collected in the emergency department will contribute to improving the design of health facilities.