Clinical study of apelin and some biochemical paramedical in kidney failure in Baghdad city
Bağdat şehrinde böbrek yetmezliğinde apelin ve bazı biyokimyasal paramiyallerin klinik çalışması
  1. Tez No: 791819
  2. Yazar: MANAL QASIM ABDULHUSSEIN ABDULHUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma Apelin ve bazı kimyasal parametrelerin böbrek yetmezliği ile ilişki düzeyini anlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada böbrek yetmezliği olan hastalardan rastgele seçilen 140 kişi, grup A: 80 böbrek yetmezliği olan hasta, grup B: kontrol grubu olarak 60 sağlıklı kişi gruplandırılmıştır. Yaş, kilo ve boy açısından böbrek yetmezliği olan hastalar ve böbrek yetmezliği olmayan hastalar incelenmiş ve hastalığın takibinde yaş parametresinde önemli farklılıklar görülmüştür. Aksine, ağırlık ve boyda önemli bir fark yoktur. Apelin'in sonuçları, hastalığın teşhis ve araştırılmasında veya tedavi sırasında hastalığın takibinde faydalı olabilecek istatistiksel olarak anlamlı ve klinik olarak anlamlı farklılıkların varlığına işaret etmektedir. Böbrek yetmezliği olan hastalara duyarlı olan üre ve kreatinin testlerinin sonuçları, iki çalışma grubu arasında çok önemli farklılıklara işaret etmektedir. Globulin sonuçları da önemli bir farklılık göstermedi. GSH ve MDA sonuçları, P =
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to understand the relationship and level of Apelin and some chemical parameters with renal failure. The patients in the study were randomly taken from patients with renal failure, the study included 140 cases divided into two groups, group A: 60 healthy people as a control group, group B: 80 patients with renal failure. RESULTS: Patients with renal failure with respect to age, weight, and height indicate significant differences in age with patients with renal failure that can be useful in tracking the disease. On the contrary, there are no significant differences in weight and height. The results of Apelin were indicating the presence of statistically significant and clinically significant differences that may be useful in the diagnosis and investigation of disease or the follow-up of disease during treatment. The results of the urea and creatinine tests, which are sensitive to patients with renal failure, indicate very significant differences between the two study groups. The globulin results also indicated no significant differences. GSH and MDA results indicated significant differences at P =