Anterolateral ligament bütünlüğünün ön çapraz bağ rekonstrüksiyon sonuçlarına etkisi
Effect of anterolateral ligament integrity on anterior cruciate ligament reconstruction results
  1. Tez No: 791826
  2. Yazar: KORAY YÜCEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DUYGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Ön çapraz bağ yaralanmaları (ÖÇB) ve tedavisi sürekli güncellenmekte olan bir konudur ve popülaritesi giderek artmaktadır. Bu da konu ile ilgili araştırmaları artırmakta ve yeni tedavilerin geliştirilmesini sağlamaktadır. Rekonstrüksiyon sonrası gelişen rezidüel instabilite, araştırmacıları farklı arayışlara yönlendirmiş ve yakın zamanlarda Anterolateral ligament (ALL) rekonstrüksiyonu konuşulmaya başlanmıştır. Biz de bu çalışmamızda ÖÇB rekonstrüksiyonu yaptığımız hastaların pre-op ALL bütünlüğünü Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile kontrol edip, bunun post-operatif fonksiyonel sonuçlarına etkisini araştırdık. Hastalar ve Yöntemler: 2014-2019 tarihleri arasında SBÜ Antalya EAH Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğimizde ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan 140 hasta retrospektif olarak MRG sonuçları ile değerlendirildi. Hastane klinik arşivinden bu hastaların iletişim bilgilerine ve pre-operatif radyolojik görüntülerine ulaşılmıştır. Hastalar telefonla aranarak hastaneye muayene için gelinmesi istendi. MRG' de ALL bütünlüğü kas iskelet sistemi görüntülemelerinde deneyimli bir radyolog ile beraber değerlendirildi. Ardından hastaların post-op ön çekmece, Lachman testleri yapılıp Lysholm skorlaması ve IKDC ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 140 hastanın yaş ortalaması 30,53±6,68 yıl olarak hesaplanmıştır. Anterolateral ligamenti sağlam olan 114 hastanın yaş ortalaması 30,38±6,62, yırtık olan 26 hastanın yaş ortalaması ise 31,18±7,01'dir (Grafik 1). Tüm hastalarda en küçük yaş 19, en büyük yaş 45, medyan yaş ise 30'dur. Hastaların 116'si (%83) erkek, 24'ü (%17) kadındır. Lachman testi 92 hastada (%65,2) negatif, 45 hastada (%32,6) 1 pozitif, 3 hastada (%2,1) 2 pozitiftir. Lachman testi 3 pozitif olan hasta bulunmamaktadır. Ön çekmece testi 94 hastada (%66,7) negatif, 44 hastada (%31,9) 1 pozitif, 2 hastada (%1,4) 2 pozitiftir. Ön çekmece testi 3 pozitif olan hasta da bulunmamaktadır. Lysholm skorlaması ortalama değeri ALL sağlam olan hastalarda 91 (90-93) iken yırtık olan hastalarda 88 (87-90) olarak hesaplanmıştır ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Lysholm derecesi“mükemmel”olanların tamamında ALL sağlam iken“orta”olanların tamamının yırtıktır ve bu farklar istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objectives: ACL injuries and their treatment are a subject that is constantly being updated and its popularity is increasing. This increases research on the subject and enables the development of new treatments.Residual instability developing after reconstruction has led researchers to different searches, and ALL reconstruction has recently been discussed.In this study, we checked the pre-op ALL integrity of patients with ACL reconstruction with MRI and investigated the effect of this on post-operative functional outcomes. Design and Methods: Between 2014 and 2019, 141 patients who underwent ACL reconstruction in our SBU Antalya EAH Orthopedics and Traumatology Clinic were evaluated retrospectively with MRI results. The contact information and pre-operative radiological images of these patients were obtained from the hospital clinical archive. The patients were called by phone and asked to come to the hospital for examination. The integrity of ALL on MRI was evaluated together with a radiologist experienced in musculoskeletal imaging. Afterwards, the patients were evaluated with post-op anterior drawer, Lachman tests and Lysholm scoring and IKDC. Results: The mean age of 140 patients included in the study was calculated as 30.53±6.68 years. The mean age of 114 patients with intact anterolateral ligaments was 30.38±6.62, and the mean age of 26 patients with ruptured ligaments was 31.18±7.01 (Graph 1). The youngest age was 19, the oldest was 45, and the median age was 30 in all patients. Of the patients, 116 (83%) were male and 24 (17%) were female.Lachman test was negative in 92 patients (65.2%), 1 positive in 45 patients (32.6%), and 2 positives in 3 patients (2.1%). There is no patient with 3 positive Lachman test. The anterior drawer test was negative in 94 patients (66.7%), 1 positive in 44 patients (31.9%), and 2 positives in 2 patients (1.4%). There is no patient with 3 positive anterior drawer test. While the mean value of Lysholm scoring was 91 (90-93) in patients with intact ALL, it was calculated as 88 (87-90) in patients with ruptures, and this difference was statistically significant. All of those with“excellent”Lysholm grade had ALL intact, while those with“moderate”all had tears, and these differences were statistically significant (p=0.001).