Akut pankreatit hastalarında BISAP skoru ve serum laktat düzeylerinin prognoz üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of BISAP score and serum lactate level on prognosis in patients with acute pancreatitis
- Tez No: 791832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil serviste akut pankreatit tanısı alan olguların BISAP skoru ve hematolojik parametrelerden akut faz reaktanları ve laktat düzeyinin hastalığın klinik şiddeti ve prognozu ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Üçüncü basamak bir hastanenin acil servisinde 1 Nisan 2019 – 31 Mart 2022 tarihleri arasındaki akut pankreatit tanısı alan 264 olgunun dahil edildiği bu retrospektif kesitsel çalışmada, olguların klinik ve laboratuvar özellikleri ile mortalite durumları hastane kayıtlarından toplanmıştır. Bulgular: Olguların %51,5'i kadındı, yaş ortalaması 58,44 ± 18,32 yıldı. Olguların ortalama BISAP skoru 1,75 ± 1,26, hastanede yatış süresi 6,81 ± 4,34 gündü.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between the clinical severity and prognosis of the disease and the BISAP score and hematological parameters including acute-phase reactants and lactate levels of patients with acute pancreatitis diagnosed in the emergency department. Method: In this retrospective cross-sectional study conducted between April 1, 2019 and March 31, 2022, including 264 patients diagnosed with acute pancreatitis in the emergency department of a tertiary hospital, the clinical and laboratory characteristics and mortality status of the cases were collected from hospital records. Results: 51.5% of the cases were female, and the mean age was 58.44 ± 18.32 years. The mean BISAP score was 1.75 ± 1.26, and the length of hospital stay was 6.81 ± 4.34 days.