Madde kullanımında duygu düzenlemenin etkisi ve ebeveynlerde evlilik uyumunun incelenmesi
The effect of emotion regulation on substance use and examination of marital adjustment in parents
  1. Tez No: 791831
  2. Yazar: FATİH GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada madde kullanımında duygu düzenlemenin etkisi ve ebeveynlerindeki duygu düzenleme ve evlilik uyumunun etkisi araştırılmıştır. Araştırma, Ağustos-Kasım ayları arasında madde kullanımıyla ilgili bir rehabilitasyon merkezinde rehabilitasyon sürecinden geçen madde kullanım geçmişine sahip İstanbul'da yaşayan 18-35 yaş arasındaki 30 erkek ve onların ebeveynleri ile İstanbul'da yaşayan 18-35 yaş aralığındaki 30 madde kullanım geçmişi olmayan katılımcı ve ebeveynlerine Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü-Kısa Form Ölçeği ve Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği'nden oluşan anket formunun uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, madde kullanım geçmişine sahip çocuğu olan ebeveynlerin, kontrol grubundaki ebeveynlere göre daha fazla duygu düzenleme güçlüğü yaşadığı ve daha düşük çift uyumuna sahip olduğu, madde kullanım geçmişine sahip yetişkinlerin de kontrol grubundaki yetişkinlere göre daha fazla duygu düzenleme güçlüğü yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of emotion regulation on substance use and the effect of emotion regulation and marital adjustment in parents were researched in this study. The research was carried out by applying a questionnaire consisting of Demographic Information Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale Short Form and Revised Dyadic Adjustment Scale both to 30 men between the ages of 18-35 living in Istanbul who have a history of substance use and have undergone rehabilitation at the any rehabilitation center with related to substance use and their parents and to 30 participants aged 18-35 living in Istanbul without a history of substance use and their parents, between November and August of 2022. According to the findings, it was concluded that parents whose children have a history of substance use have more emotion regulation difficulties and lower dyadic adjustment than parents in the control group, adults have a history of substance use have more emotion regulation difficulties than adults in the control group.