Post-occupancy evaluation of landscapes of high-rise green buildings in Doha
- Tez No: 791844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR BAŞER KALYONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
DOHA'DAKİ YÜKSEK YEŞİL BİNA PEYZAJLARININ KULLANIM SONRASI DEĞERLENDİRİLMESİ Yeşil bina, binaların sürdürülebilirlik uygulamalarından biridir; binanın çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltan inşaat uygulamalarının kullanımını temsil ediyordu. Bu makale temel olarak, yüksek katlı yeşil binalarda çevre düzenlemesinin etkinliğini, kullanım sonrası değerlendirme yöntemleri ile gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Peyzajların yüksek katlı binaların işlevsel, teknik ve sosyal performansı üzerindeki etkilerini ölçmek için ayrıntılı bir anket hazırlamayı da amaçlar. Bu çalışmanın amaçlarına ulaşmak için nicel analitik yöntem benimsenmiştir. Olguyu açıklayan en fazla bilgiye sahip tam bir arka plan sağlamak için nicel anketi kullanacaktır (doha'daki yüksek katlı yeşil bina peyzajlarının meslek sonrası değerlendirmesi). Göstergeler kullanıcılarla görüşmeler yapılarak sosyal performans, seçilen binalar izlenerek iş performansı ölçülecek ve teknik performans göstergeleri profesyonellerle görüşmeler yoluyla ölçülecektir (cresswell, 2008). Araştırmanın evrenini doha şehrinde peyzajlı yüksek katlı yeşil binaların sakinleri oluşturmaktadır. Bu yeşil binalardan ikisinde mimar, sakin, ziyaretçi ve inşaat işçilerinden oluşan (270) kişiden oluşan rastgele seçilmiş basit bir örnek çalışma örneklemi olarak seçilmiştir. Çalışmanın sonuçları, yeşil yüksek katlı binaların peyzajının doluluk sonrası dönemde sosyal performans açısından etkinliği konusunda büyük bir anlaşma olduğunu göstermiştir. Ayrıca, peyzajların yüksek binaların işlevsel, teknik ve sosyal performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
POST-OCCUPANCY EVALUATION of LANDSCAPES OF HIGH-RISE GREEN BUILDINGS in DOHA Green building is one of the building's sustainability applications; which represents the use of construction applications that reduce the negative effects of the building on the environment and human health. This paper basically aims to realize the effectiveness of landscaping in high-rise green buildings with post-occupancy evaluation methods. It also proposes to prepare a detailed survey in order to measure the effects of landscapes on the functional, technical and social performance of high-rise buildings. In order to achieve the aims of this study, the quantitative analytical method was adopted. It will utilize the quantitative survey in order to provide a full background with the most knowledge that explains the phenomenon (post-occupation evaluation of high-rise green building landscapes in Doha). Indicators will be measured for social performance by conducting interviews with users, and for job performance by monitoring the selected buildings, and indicators for technical performance will be measured through interviews with professionals (cresswell, 2008). The study population consists of the occupants of high-rise green buildings with landscapes in the city of Doha. A simple randomly selected sample which composed of (270) individuals from architects, residents, visitors, and construction workers in two of these green buildings, was selected as the study sample. The results of the study indicated that there is great agreement on the effectiveness of the landscape of green high-rise buildings in the post-occupancy period in terms of social performance. It also concluded that there is a positive impact of landscapes on the functional, technical, and social performance of high-rise buildings.