Kentsel açık mekanlarda kullanım sonrası değerlendirme: Trabzon sahil bandı örneği
Post occupancy evaluation in urban open spaces: A case study of Trabzon coast line
  1. Tez No: 300086
  2. Yazar: DORUK GÖRKEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde giderek artan yapılaşma sonucu kentsel açık mekanların azalması ve bu mekanların insanlara sağladığı olanaklar, kentsel açık mekanlara olan ihtiyaç ve önemi açıkça göstermektedir. Çeşitli araştırmalarla desteklenen kentsel açık mekanlara duyulan ihtiyaç ve öneme rağmen bazı kentsel açık mekanların istenilen düzeyde kullanılmadıkları görülmektedir. Bu tez çalışmasında, kullanıcı ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayacak etkinlik mekanları ve bu etkinliklerin gerçekleşmesine olanak sağlamak amacıyla oluşturulan mekansal örgütlenmelerin neden istenilen düzeyde kullanılmadığını araştırmak amaçlanmıştır.Tasarlanmış ve uygulaması gerçekleştirilmiş mekanların kullanılmaya başladıktan sonra kullanıcı gözüyle değerlendirilmesi amaçlanan bu çalışmada kullanım sonrası değerlendirme yöntemi kullanılarak, kullanıcıların bulundukları mekan ile ilgili değerlendirmeleri alınmıştır. Mekansal örgütlenmeler ve özellikleri açısından birbirine göre farklılıklar gösteren mekanların, performanslarının ölçülmesi, kullanıcı memnuniyetinin ve mekan kullanım düzeyinin arttırılması temelinde bir yol izlenen bu çalışma Trabzon sahil bölgesinde yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda oluşturulan araştırma modeli ile, mekan performansının, kullanıcı memnuniyetini ve mekan kullanım düzeyini etkilediği ortaya koyulmuştur. Özellikle yüksek performans gösteren mekanların, daha çok tercih edildiği ve bu mekanların tasarım ürünü uygulama projesine daha fazla bağlı kalınarak uygulandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As consequence of increasing construction, decrease in urban open spaces and opportunities these spaces offer men have underlined the need for and the prominence of such spaces. In spite of the need for and prominence of urban open spaces emphasized by various research studies, it is a fact that people do not use these urban spaces as much as they are desired to be used. This study focused on why many activity wity the quality to meet the needs of their probable users, and the organizations to hold activities for people in such spaces do not derive the desirable interest from the public. The study, dealing with how the designed and ready-for-use spaces were veiwed by through the lenses of their users after they were in use, also dwelt on the users assessments of the urban open spaces they used before. The present study, aiming to measure the performance level of urban open spaces which differ from one onother in terms of their physical organizations and features, and increase the user satisfaction and improve their performance level, was conducted in the coastal line of Trabzon. It was found that the reserch model devised by the study influenced the performance level and the ferquency of use of these spaces and the user satisfaction in a posive way. It was concluded that place with a high performance were preferred more and these spaces