Attitudes of maize farmers in kirkuk governorate towards silage industry
Kerkük bölgesinde mısır üreticilerinin silaj endüstrisine yönelik tutumları
  1. Tez No: 791846
  2. Yazar: AHMED SHAKIR AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma; Kerkük bölgesinde mısırın (Zea mays L.) silaj endüstrisindeki yerinin yanı sıra, mısır üreticilerinin silaja yönelik tutumları ile bazı değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Kerkük Bölgesi, Hawija şehrinde 2021 yılında 9407 ha alanda mısır yetiştiriciliği yapan 1938 adet çitfçiyi kapsamakta olup, bu üreticilerden 410 tanesi mısır tarımı ile ilgilenmektedir. Araştırmada; toplam üretici sayısının %10,3'üne karşılık gelen ve rastgele örnekleme yoluyla belirlenen yaklaşık 200 çiftçi örneklem olarak seçilmiştir. Araştırma: i) çiftçi niteliklerini belirlemeye yönelik bir dizi soru ile olumlu ve olumsuz maddeleri kapsayan alternatifleri (katılıyorum, tarafsızım, katılmıyorum); ii) olumlu ve olumsuz sayısal değerleri (3, 2, 1) içeren 52 maddelik bir ölçeği kapsamaktadır. Verilerin analizinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; çiftçilerin çoğunun silaj endüstrisine karşı olumsuz ve/veya tarafsız tutuma sahip olduğu, ayrıca çiftçilerin silaj endüstrisine yönelik tutumları ile eğitim düzeyi, tarımsal araziyi kullanım türü, elde ettikleri ürünü satış yöntemi ve eğitim amaçlı kurslara katılım gibi değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülürken; yaş, mısır yetiştirme süresi, mısır ekimi yapılan alan ve mısır yetiştiriciliği konusundaki tecrübe gibi değişkenler arasında herhanbi bir korelasyon olmadığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study is aimed at studying the attitude of maize (Zea mays L.) towards the silage industry in Kirkuk governorate in a bid to determine the relationship between the attitude of maize farmers in Kirkuk governorate towards silage and some variables. The study included all maize farmers in the Kirkuk Governorate; the Hawija district includes large agricultural areas of maize farms, amounting to 9407 hectares for the year 2021. The number of farmers in the district is about 1938, of which 410 are maize farmers. A simple random sample representing 10,3% of the total farmers was selected for this study; so, the research sample is about 200 farmers. The employed research tool for this study is a list of questions about farmer qualities and a scale with 52 positive and negative phrases, with options (agree, neutral, disagree) and numerical values (3, 2, 1) for positive and negative clauses. The SPSS statistical program was used to analyze the data. At the end of the research, the results showed that most of the farmers had negative and neutral attitudes towards the silage industry, and the results also showed a significant correlation between the farmers' attitudes towards the silage industry and each of the variables (educational level, type of agricultural land tenure, method of marketing the crop, and participation in training courses). However, the study observed no significant correlation with the following variables: age, number of years of cultivation of the maize crop, the area planted with maize, and exposure to information sources on maize cultivation.