Tarımsal üretimde risk, risk analizi ve risk davranışları: Çukurova bölgesi uygulamaları
Risk in agricultural production, risk analysis and risk attitudes: Applications for Cukurova region
- Tez No: 112374
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZ DOKTORA TEZİ TARIMSAL ÜRETİMDE RİSK, RİSK ANALİZİ VE RİSK DAVRANIŞLARI: ÇUKUROVA BÖLGESİ UYGULAMALARI Jüri HANDAN VURUŞ AKÇAÖZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Şinasi AKDEMİR Yıl : 2001, Sayfa: 141 Prof. Dr. Şinasi AKDEMİR Doç. Dr. Burhan ÖZKAN Doç Dr. Haydar ŞENGÜL Doç. Dr. Aykut GÜL Doç. Dr. Olcay ARSLAN Çalışmada; risk kaynakları, risk stratejileri, risk analizleri, risk ölçme yöntemleri ve risk davranışları hem teorik hem de Aşağı Seyhan Ovası tarım işletmelerinde uygulamalı olarak açıklanmıştır. Araştırma Bölgesinde üretilen; buğday, pamuk, karpuz, mısır, ikinci ürün mısır ve ikinci ürün soya ürünlerinin verim, fiyat ve gelir belirsizliklerini ortaya koymak amacıyla değişkenlik katsayıları ile tesadüfi değişkenlik katsayıları hesaplanmıştır. Değişkenlik katsayılarına göre verim belirsizliğinin mısırda, fiyat ve gelir belirsizliğinin ise karpuzda en yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışmada oyun teorisi yöntemi de kullanılmıştır. Oyun teorisinden elde edilen sonuçlara göre pamuk ve karpuzun riskli ürünler arasında yer aldığı belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca, Çukurova Bölgesindeki çiftçilerin riske karşı davranışları ortaya konulmuş ve çiftçilerin risk davranışları ile sosyoekonomik özellikler arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Araştırma sonuçlansa göre incelenen çiftçilerin %37,5'i risk sevmeyen, %40,2'si risk seven ve %22,3'ü riske tepkisiz grubunda yeralmıştır. Çalışmada çiftçilerin karşılaştıkları risk kaynaklarını ve uyguladıkları risk stratejilerini genel başlıklar altında toplayabilmek amacıyla faktör analizi yapılmıştır. Uygulanan faktör analizine göre risk kaynaklan; doğal koşullar, devlet politikaları doğal afetler, pazarlama, sosyal güvenlik, üretim faktörleri, aile ve yabancı işgücü; risk stratejileri ise güvenlik-finansman, işletme dışı gelir, çeşitlendirme ve pazarlama başlıkları altında toplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Çiftçilerin Risk Davranışları, Tarımda Risk Kaynaklan, Risk Stratejileri, Belirsizlik, Oyun Teorisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS RISK IN AGRICULTURAL PRODUCTION, RISK ANALYSIS AND RISK ATTITUDES : APPLICATIONS FOR ÇUKUROVA REGION HANDAN VURUŞ AKÇAÖZ DEPARTMENT OF AGRICULTURAL ECONOMICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Şinasi AKDEMİR Year : 2001, Pages: 141 Jury :Prof. Dr. Şinasi AKDEMİR Doç. Dr. Burhan ÖZKAN :Doç Dr. Haydar ŞENGÜL Doç. Dr. Aykut GÜL :Doç. Dr. Olcay ARSLAN In this research, risk sources, risk strategies, risk analysis, risk measurement methods and risk attitudes were investigated both in theoretical and practical in agricultural enterprises of Lower Seyhan Plain. Variability and random variability coefficients for major crops such as wheat, cotton, water melon, maize, second crop maize and second crop soybean in the region were calculated to expose yield, price and income uncertainties. According to variability coefficients, yield uncertainty of maize, price and income uncertainties of water melon was found the highest within other crops. Game theory method was also used in the research. According to the results of game theory, it was determined that cotton and water melon are risky crops. The farmers' attitudes towards risk in Çukurova Region were also put forward and the relations between farmers' risk attitudes and social-economical characteristics were investigated. As an another consequences at the research 37,5% of farmers is risk-averse, 40,2%is risk seeking and 22,3% is risk neutral. In the research, factor analysis were used in order to determine risk resources and risk strategies of farmers. As a result of factor analysis, risk resources were summarized as natural conditions, government policy, catastrophe, marketing, social security, production factors, family and labour force, and risk strategies were summarized as security-financing, off-farm income, enterprise diversification and marketing. Keywords :Farmers' Risk Attitudes, Risk Sources In Agriculture, Risk Strategies, Uncertainty, Game Theory. VI