Silajlık mısır üreticilerinin risk tutumlarının belirlenmesi
An analysis of risk attitudes among silage maize producers
  1. Tez No: 988176
  2. Yazar: MUHAMMET DONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İKİKAT TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Tarım sektörü, ekonomik ve çevresel belirsizliklere karşı üreticilerin risk tutumlarının belirlenmesini gerektiren dinamik bir yapıya sahiptir. Silajlık mısır üreticileri, tarımsal üretimde hem hayvancılık sektörüne sağladığı yüksek önemdeki yem girdisi hem de üretim sürecinde karşılaşılan iklim ve fiyat dalgalanmaları nedeniyle risk unsurlarına daha fazla maruz kalan bir grubu temsil etmektedir. Bu çalışmada Osmaniye ilinde ikinci ürün olarak silajlık mısır üretimi yapan üreticilerin risk tutumları ve bu tutumları etkileyen faktörler araştırılmıştır. Osmaniye ilinde 2024 yılı Ekim ve Aralık ayları arasında oransal örnekleme yöntemi ile belirlenen 128 üretici ile yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler tanımlayıcı istatistiklerle analiz edilmiştir. Risk tutumunu etkileyen faktörlerin analizinde ise Ordered Logit Model kullanılmıştır. Araştırma bölgesinde üreticilerin çoğunlukla risk seven grupta yer aldığı belirlenmiştir. Tarımsal faaliyetlerde aile bireylerinin aktif rolü, teknik eğitim alma durumu, üretim tecrübesi ve üretim alanının genişliği gibi faktörlerin risk alma eğilimini artırdığı tespit edilmiştir. Yüksek gelir sahibi üreticiler ise daha temkinli ve planlı hareket etmektedir. Ayrıca hayvansal ürün sigortası yaptıranların riskten kaçınma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir. Risk tutumlarına bağlı olarak mazot ve gübre desteği gibi üretim desteklerinin kullanımı, üretim alanının büyütülmesi ve yeni ürünlere yönelimde farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, üreticilerin risk algısını dikkate alan, teknik eğitim ve yayım hizmetlerinin artırılması, destek programlarının etkinliğinin yükseltilmesi ve çevresel sürdürülebilirlik bilincinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector has a dynamic structure that requires determining producers' risk attitudes against economic and environmental uncertainties. Silage maize producers represent a group that is more exposed to risk factors due to both their significant contribution to the livestock sector as a primary feed source and the challenges posed by climatic and price fluctuations during the production process. This study investigates the risk attitudes of producers engaged in second-crop silage maize production in Osmaniye province and the factors influencing these attitudes. Data were collected through face-to-face surveys conducted with 128 producers selected using a proportional sampling method between October and December 2024, and analyzed using descriptive statistics. The Ordered Logit Model was employed to identify the factors affecting risk attitudes. The findings revealed that the majority of producers were in the risk-seeking group. Factors such as active involvement of family members in agricultural activities, technical training, farming experience, and larger production areas were found to increase risk-taking tendencies, while producers with higher income levels tended to act more cautiously and strategically. Additionally, those who purchased livestock insurance exhibited a tendency toward risk aversion. Differences were observed in the use of production supports such as fuel and fertilizer subsidies, expansion of cultivated areas, and adoption of new crops based on risk attitudes. Based on these findings, it is recommended to improve technical training and extension services, enhance the effectiveness of support programs, and promote awareness of environmental sustainability while considering producers' risk perceptions.