Diagnostics and characterization of neisseria gonorrhoeae infection in thi-Qar province
Thı-Qar ilindeki neisseria gonorrhoeae enfeksiyonun teşhisi ve karakterizasyonu
- Tez No: 791879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, Thi-Qar ilindeki hastalardan Neisseria gonorrhoeae ve Neisseria gonorrhoeae enfeksiyonunun bazı göstergelerini tespit etmek ve Neisseria gonorrhoeae'nin tespiti ile ilgili olarak geleneksel ve moleküler yöntemLerin karşılaştırılmasını yapmaktır. Araştırma Nasiriyah City/Dhi-Qar Governorate, Irak'ta gerçekleştirilmiştir. Nasiriye Şehrinin farklı bölgelerinden gonore (dizüri ile birlikte üretral akıntı) olduğundan şüphelenilen erkek ve kadın hastalardan (75 erkek ve 25 kadın, 18-45 yaş arası) 100 örnek toplanmış ve her hasta için özel bir bilgi formu doldurulmuştur. Nasiriye Hastaneleri Kliniklerine ve özel laboratuvarlara başvuran hastalardan doğrudan sürüntü örnekleri alınmıştır. Örneklerde Neisseria gonorrhoeae bakterisi tespit edilerek gonokokların neden olduğu vakalar teşhis edilmiştir. Mikroskobik inceleme sonucunda toplam 100 örnekten 95'inde N. gonorrheae tespit edilmiştir. Gram boyası ile boyandıktan sonra, hücreler mikroskop altında polinükleer lökositler içinde Gram negatif hücre içi diplokoklar (G.N.I.D) olarak görünmektedir. Gram boyaması yapıldıktan sonra her numune için zenginleştirilmiş besiyeri olarak çikolata agar kullanıldı ve ekim sonuçlarımız toplam 100 numuneden 95 numunenin (%95,0) pozitif olduğunu gösterdi. Ancak, modifiye edilmiş Thayer martin besiyerine tekrar ekildikten sonra 100 pozitif örnekten 90'ının (%90,0) pozitif olduğu görülmüştür. Neisseria gonorrhoeae ile aynı kültür ve mikroskobik özellikleri gösteren tüm izolatlar, tanıyı doğrulamak için biyokimyasal testlere tabi tutulmuştur. Doksan N. gonorrhoeae izolatı, mikroskopi ve kültür sonuçlarını doğrulamak amacıyla bu araştırmada genetik testler için seçilmiştir, Orf1 genine spesifik özel primerler kullanılarak gonoreye neden olan bakterilerin moleküler tanısına ilişkin bulgular, toplam 90 örnekten 82'sinin (%91,11) bakteri için pozitif olduğunu göstermiştir. Penisilin ve tetrasikline karşı direnç oldukça yaygın olan çeşitli N. izolatlarının duyarlılığı test edilmiştir (sırasıyla %91,11 ve %97,78) ve bu araştırma ayrıca N. gonorrhoeae'nin %83,33'ünün en az bir antibiyotik sınıfına dirençli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Gonorrhoeae siprofloksasine dirençlidir, ancak seftriakson ve spektinomisin test edilen izolatların yüzde yüzüne karşı etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is conducted to examine the Neisseria gonorrhoeae and detection some indicators of Neisseria gonorrhoeae infection from patients in Thi-Qar province and comparison of conventional versus molecular methods as related to the detection of Neisseria gonorrhoeae. The research was conducted in Nasiriyah City/Dhi-Qar Governorate, Iraq. 100 samples were collected from male and female patients suspected to have gonorrhea (urethral discharge with dysuria) from different regions in Nasiriyah City (75 males and 25 females, aged 18-45 years). were involved and a special form of information was filled in for each patient. direct swabs were taken from patients who attended Nasiriyah Hospitals Clinics and private laboratories. Those cases that were caused by gonococci were diagnosed by locating the Neisseria gonorrhoeae bacteria in the samples. The results of the microscopic examination gave 95 samples of N. gonorrheae out of the total samples of 100, after staining them with gram stain, as the cells appear under the microscope Gram negative intracellular diplococci (G.N.I.D) within polynuclear leukocytes, after performing gram stain chocolate agar was utilized as an enriched media for each sample our results from cultivating it on chocolate showed that 95 samples (95.0%) also were positive out of the total samples of 100 samples, but after replanting it on the culture medium modified Thayer martin media revealed that 90 (90.0%) out of 100 positives. All isolates that showed culture and microscopic characteristics identical to those of Neisseria gonorrhoeae were subjected to biochemical tests to confirm the diagnosis. 90 N. gonorrhoeae isolates were chosen for genetic testing in this research in order to confirm the results of microscopy and culturing, The findings of the molecular diagnostic of the bacteria that cause gonorrhea using particular primers that were specific for the Orf1 gene indicated that 82 (91.11 %) of samples, out of a total of 90, were positive for the bacterium. We tested the susceptibility of several Neisseria isolates. resistance to penicillin and tetracycline was quite widespread (91.11% and 97.78%, respectively), and this research also discovered that 83.33% of N. gonorrhoeae were resistant to at least one class of antibiotic. gonorrhoeae were resistant to ciprofloxacin, however, ceftriaxone and spectinomycin were effective against one hundred percent of the isolates tested.