Otel çalışanlarının tatil satın alma karar süreci üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the holiday purchasing decision process of hotel employees
  1. Tez No: 791891
  2. Yazar: HATİCE YALVAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ADEM SOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması, otel çalışanlarının tatil algısı ve tatil satın alma karar sürecini konu almaktadır. Araştırmanın temel amacı, tatil satın alma karar sürecinin otel çalışanları perspektifinden incelenmesidir. Otel çalışanlarının tatil satın alma karar sürecinin derinlemesine incelenebilmesi ve analiz edilebilmesi amacıyla yapılan bu araştırmada nitel yöntem benimsenmiş ve fenomenoloji deseni uygulanmıştır. Araştırma grubu, amaçlı örnekleme tekniği ve kartopu örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda araştırma grubunu, Manavgat ve Antalya merkez ilçedeki dört ve beş yıldızlı resort otellerde görev yapan ve önceden tatil deneyimine sahip olan çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan görüşme soruları turizm pazarlaması ve turizmde tüketici davranışı konularında yayınlar yapan üç doçent doktorun uzman görüşü alınarak oluşturulmuş olup 04.01.2022 tarihinde nihai halini almıştır. Görüşme sorularının güvenirliğini test etmek amacıyla öncelikle pilot çalışma yapılmış ve görüşmeyi kabul eden altı katılımcı ile 20-40 dakika aralığında görüşmeler yapılmıştır. Ön çalışmanın sonucunda görüşme sorularının yeterliliği ve güvenirliği yeniden gözden geçirilmiş ve tüm soruların net biçimde anlaşıldığı, kolaylıkla yanıtlanabildiği ve doğrudan ölçülmek istenilen olguya yönelik yanıtların alınabildiği anlaşılmıştır. Veri toplama aşaması 19.01.2022 - 23.05.2022 tarih aralığıyla sınırlandırılmış; toplam 15-20 katılımcı hedeflenmiştir ve 19 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri, görüşme tekniği kullanılarak ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılıyla toplanmıştır. Görüşmeler yüz yüze yapılmış olup, katılımcıların yazılı izinleri alınmıştır ve görüşmeler ses kaydına alınmıştır. Görüşmeler sonucunda toplanan ses kayıtları, Microsoft Word üzerinde deşifre metin haline getirilmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesi için Microsoft Excel yazılımından yararlanılmıştır. Excel üzerinde, katılımcıların sorulara verdikleri yanıtlar içerik analizine tabi tutularak kodlanmıştır. Kodlamalar sonucunda alt kategoriler ve kategoriler oluşturulmuştur. Tespit edilen kategoriler araştırmanın başında belirlenen temalar (satın alma karar sürecinin aşamaları) altında sınıflandırılmış ve bulgular tespit edilmiştir. Mevcut tez çalışmasının, otel çalışanlarının tatil satın alma karar sürecini inceleyen öncü çalışmalardan biri olması nedeniyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about the holiday perception and the holiday purchasing decision process of hotel employees. The main purpose of the research is to examine the holiday purchasing decision process from the perspective of hotel employees. Qualitative method was adopted and phenomenology pattern was applied in this research, which was conducted in order to examine and analyze the holiday purchasing decision process of hotel employees in depth. The research group was determined by using purposeful sampling and snowball sampling techniques. In this direction, the research group consists of employees who work in four- and five-star resort hotels in Manavgat and Antalya downtown and who have previous holiday experience. The interview questions used in the research were formed by taking the expert opinion of three associate professors who published on tourism marketing and consumer behavior in tourism and took their final form on 04.01.2022. In order to test the reliability of the interview questions, first of all, a pilot study was employed and interviews were conducted with six participants who accepted the interview, in the range of 20-40 minutes. As a result of the preliminary study, the adequacy and reliability of the interview questions were reviewed and it was understood that all questions were clearly understood, easily responded, and the responses could be obtained for the phenomenon to be measured directly. Data collection phase was limited to 19.01.2022 - 23.05.2022 period. In total, 15-20 participants were targeted, and 19 participants were reached. The data of the research were collected using the interview technique and through a semi-structured interview form. The interviews were conducted face-to-face, the written consent of the participants was obtained, and the interviews were audio-recorded. The audio recordings collected as a result of the interviews were converted into deciphered text on Microsoft Word. Then, Microsoft Excel software was used to analyze the obtained data. On Excel, the answers of the participants to the questions were coded by subjecting them to content analysis. As a result of the coding, sub-categories and categories were created. The identified categories were classified under the themes (stages of the purchasing decision process) determined at the beginning of the research, and the findings were determined. It is thought that the present thesis will contribute to the literature, as it is one of the pioneering studies examining the holiday purchasing decision process of hotel employees.