Fen bilgisi öğretmen adaylarının geri bildirim süreci ile desteklenmiş mikro öğretim uygulamalarının etkililiğinin değerlendirilmesi: Öğretmen adaylarının görüşleri
With feedback process of candidates of science teachers supported micro teaching applications evaluation: Opinions of teacher candidate
  1. Tez No: 791895
  2. Yazar: GAMZE TOPÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAY PEKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Eğitim, gün geçtikçe değişen ve gelişen dinamik bir yapıya sahiptir. Değişen ve gelişen bir eğitim sisteminin içerisinde en önemli yapı taşlarından olan öğretmenlerin, öğrencilerini nitelikli bireyler olarak yetiştirebilmeleri gerekmektedir. Bunun için öncelikleri kendilerinin etkili ve nitelikli bir eğitimden geçmeleri ve etkili öğretmen olabilme niteliklerine sahip olmaları gerekmektedir. Bu araştırmada, Fen Öğretimi II dersinde fen bilgisi öğretmen adaylarının geri bildirim süreci ile desteklenmiş mikro öğretim uygulamalarının 5E öğrenme modeli çerçevesinde değerlendirilmesinin yapılması ve öğretmen adaylarının geri bildirim süreci ile desteklenmiş mikro öğretim uygulamalarına dair görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Batı Karadeniz'de bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde, Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü 3. sınıfta öğrenim gören 6 öğretmen adayı ile Fen Öğretimi II dersi kapsamında geri bildirimle desteklenmiş mikro öğretim uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Mikro öğretim uygulamalarından veri toplamak için 5E öğrenme modeli ders gözlem formu, öğretmen adaylarının ders planları, yansıtıcı yazılar ve görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizi için içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Analizler sonucu elde edilen bulgulara göre, bu çalışmada geri bildirimle desteklenmiş mikro öğretim uygulamaları yapılmıştır. Bu uygulamalar sonucunda geri bildirimin mikro öğretim uygulamalarında etkili olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda geri bildirimle desteklenmiş mikro öğretim uygulamalarının planlanması sürecinde 5E öğrenme modelinin kullanılmasının mikro öğretim uygulamalarını daha etkili hale getirdiğini ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education has a dynamic structure that changes and develops day by day. Teachers, who are one of the most important building blocks in a changing and developing education system, need to be able to raise their students as qualified individuals. For this purpose, their priorities should be to undergo an effective and qualified education themselves and to have the qualifications to be an effective teacher. In this research, it is aimed to evaluate the micro-teaching practices supported by the feedback process of science teacher candidates in the Science Teaching II course within the framework of the 5E learning model and to determine the views of teacher candidates on micro-teaching practices supported by the feedback process. For this purpose, in the faculty of education of a state university in the Western Black Sea, Science Teaching department 3. micro-teaching applications supported by feedback were carried out within the scope of the Science Teaching II course with 6 teacher candidates studying in the classroom. The research was carried out using the case study method, one of the qualitative research methods. In the research, the 5E learning model lesson observation form, teacher candidates' lesson plans, reflective writings and interview form were used to collect data from microteaching applications. Content analysis and descriptive analysis methods were used for the analysis of the data obtained from data collection tools. According to the findings obtained as a result of the analyses, micro-teaching applications supported by feedback were made in this study. As a result of these applications, it has been determined that feedback is effective in micro-teaching applications. At the same time, it has been revealed that the use of the 5E learning model in the process of planning micro-teaching applications supported by feedback makes micro-teaching applications more effective.