The mediating role of organizational climate on the leadership styles and employee commitment: A research on the fast-moving consumable goods industry in Ghana
Örgütsel iklimin liderlik tarzları ve çalışan bağlılığı üzerindeki aracı rolü: Gana'da hızlı tüketim malları edüstrisi üzerine bir aştırma
  1. Tez No: 791900
  2. Yazar: FATİ YAKUBU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ.CEMİL ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Gana'daki hızlı tüketim malları endüstrisi bağlamında, örgütsel liderlik stilleri ile çalışan bağlılığı arasındaki ilişkide örgüt ikliminin aracı rolünü incelemektedir. Araştırmada betimsel araştırma deseni ve nicel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Örgütsel iklimin liderlik stilleri ve çalışan bağlılığı üzerindeki aracı rolünü incelemek ve hipotezi test etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) yapılmıştır. Çalışmada, Dönüşümcü liderliğin“Bireyselleştirilmiş İlgi”ve“İstisnalara göre Yönetim”boyutlarının liderliğinin faktör yüklerinde dağıtılan ölçüm maddelerine sahip olduğu görüldüğünden analizden çıkarılmış ve araştırma modelinden üretilen toplam 21 hipotezin 15'i test edilmiştir. Bu hipotezlerden 7'si desteklenmiş, 8'i ise reddedilmiştir. Örgüt ikliminin liderlik tarzlarının her biri ile duygusal, normatif ve sürekli çalışan bağlılığı üzerindeki aracı rolü, örgüt ikliminin aracı olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda çalışanların normatif bağlılık düzeylerinin diğer bağlılık düzeylerinden daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma, işletme liderlerinin veya yönetiminin İdealleştirilmiş Etki liderliği tarzını kullanmaya ve ayrıca işletmenin örgütsel iklimini iyileştirmeye daha fazla odaklanması gerektiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the mediating role of organizational climate in the relationship between organizational leadership styles and employee engagement in the context of the FMCG Industry in Ghana. The study employed descriptive research design and with quantitative research approach. Regression analysis and SEM were also performed to examine the mediating role of organizational climate on leadership styles and employee commitment and to test hypothesis. The study found that IC and MA leadership had measurement items that are scattered across in the factor loadings and so they were excluded from the analysis leading to the testing of 15 hypotheses instead of 21. Out of these hypotheses 7 were supported and 8 were rejected. The mediating role of organizational climate on each leadership styles and affective, normative and continuance employee commitment revealed that organizational climate was a mediator. The study concludes that the normative commitment level of the employees was more than the other commitment level. The study recommends that leaders or management of the company must focus more in using Idealized influence leadership style and focus more in improving the organizational climate of the company.