Fen bilimleri öğretmenlerinin yeni nesil sorular hakkındaki görüş ve deneyimleri
Science teachers opinions and experiences on new generation questions
  1. Tez No: 791899
  2. Yazar: EMİNE DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAY PEKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
21. yüzyılın değişim ve gelişmelerine uyum sağlama sürecinde öğrencilerin mantıklı, analitik, sistematik, eleştirel, yaratıcı ve işbirliği içinde düşünmeleri önem arz etmektedir. Öğrencilere kazandırılmak istenen becerilerin edindirilmesi sürecinde bu becerileri geliştiren sorular üzerinde çalışmaya alışmalarını sağlamak gerekir. 21. yüzyılda ihtiyaç duyulan becerileri ölçmeye yönelik oluşturulan yeni nesil soruların niteliği, nasıl hazırlanması gerektiği, öğrencilerin bu sorularla elde edeceği kazanımlarla ilgili farkındalık, öğretim programıyla uyumlu olup olmadığı, öğretmenlerin yazılı sınavlarda yeni nesil sorulara yer verme durumu, öğretmenlerin yeni nesil sorulara yaklaşımı ve deneyimleri gibi konular irdelenmesi gereken konular olarak öne çıkmaktadır. Bu konulara yönelik araştırmaların yürütülmesi, yeni nesil soruların sağladığı katkının anlaşılmasına olanak tanıdığı gibi yeni nesil sorularla ilgili süreçte yaşanan zorlukların tespit edilmesine de imkan tanıyacaktır.Bu araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin yeni nesil sorular hakkındaki görüşleri ve deneyimlerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemi kullanılarak araştırmanın çalışma grubu belirlenmiştir. Çalışma grubu, 5 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizine başvurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda; fen bilimleri öğretmenlerinin yeni nesil sorularla ilgili olumlu algılara sahip oldukları; yazılı sınav sorularının yeni nesil soru tarzına uygun olarak hazırlandığı; doğru öğretim yöntemlerinin kullanılmasının önemine işaret edilerek yeni nesil soru tarzında başarılı olmak için zengin materyallerle desteklenmiş birçok yöntemin bir arada kullanılmasının gerekli olduğu yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of adapting to the changes and developments of the 21st century, it is important for students to think logically, analytically, systematically, critically, creatively and collaboratively. In the process of acquiring the skills to be acquired by the students, it is necessary to ensure that they get used to working on the questions that develop these skills. The nature of the new generation questions created to measure the skills needed in the 21st century, how they should be prepared, the awareness of the gains that the students will gain with these questions, whether they are compatible with the curriculum, the teachers' use of new generation questions in the written exams, the teachers' approach and experiences to the new generation questions issues such as these stand out as issues that need to be examined. Conducting research on these issues will enable to understand the contribution of new generation questions and will also enable to identify the difficulties experienced in the process related to new generation questions. The purpose of this research is to examine the views and experiences of science teachers about new generation questions. For this purpose, qualitative method was followed and phenomenological design was used in the research. The study group of the research was determined by using the convenience sampling method. The study group consists of 5 science teachers. Personal information form and semi-structured interview form were used as data collection tools. Content analysis was used to analyze the obtained data. As a result of the analysis; science teachers have positive perceptions about new generation questions; written exam questions are prepared in accordance with the new generation question style; By pointing out the importance of using the right teaching methods, it was concluded that it is necessary to use many methods supported by rich materials in order to be successful in the new generation question style.