Impact of government policies on the development of the Korean Wave
Hükümet politikalarının Kore Dalgası'nın gelişimine etkisi
- Tez No: 791909
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kore Dalgası son on yılda küresel bir fenomene dönüştü. Kore Dalgası'nın popülaritesi 2000'li yılların sonuna kadar çoğunlukla Asya ile sınırlıyken, 2010'ların başından itibaren tüm dünyaya yayılmaya başlamış ve niş kültürel trend statüsünü geride bırakarak küresel bir fenomen haline gelmiştir. Batı kültürünün egemen olduğu bir dünyada Güney Kore, birçok kültürel içeriğini küresel olarak ihraç edebilen sayılı ülkelerden biri olmuştur. Bu tez, Kore Dalgası'nın yayılmasının ardındaki nedenleri araştırıyor ve Güney Kore hükümeti ile Koreli şirketlerin, rolünü ve dijital platformların önemini tartışırken, aynı zamanda Kore Dalgası'nın gelişiminin ve yayılmasının Güney Kore'ye olan katkısını inceliyor.
Özet (Çeviri)
The Korean Wave has turned into a global phenomenon over the past decade. Whereas the popularity of the Korean Wave was mostly limited to Asia until the end of the 2000s, it started to spread all over the world from the early 2010s and evolved from niche cultural trend status to a global phenomenon. In a world dominated by Western cultural hegemony, South Korea has become one of the few countries that can export many forms of its cultural content globally. This thesis investigates the reasons behind the spread of the Korean Wave, and discusses the role of the South Korean government and Korean conglomerates, as well as the importance of digital platforms. This study also explores the contribution of the development and spread of the Korean Wave to South Korea.