Hemşirelerin bariatrik cerrahi sonrası hasta bakımına ilişkin deneyimleri: nitel bir araştırma
Nurses' experiences with patient care after bariatric surgery: A qualitative research
  1. Tez No: 791917
  2. Yazar: ENGİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada bariatrik cerrahi servisinde çalışan hemşirelerin cerrahi sonrası hasta bakımına ilişkin deneyimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma fenomenolojik, nitel bir araştırmadır. Araştırma, özel bir hastanenin bariatrik cerrahi geçiren hastaların bakımlarını sürdüren 8 katılımcı ile gerçekleştirildi. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu ve kişisel bilgi formu ile derinlemesine, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak veriler toplandı. Ulaşılan veriler doküman analizi ve içerik analizi ile, tematik analiz ve metafor kullanılarak değerlendi. Katılımcıların deneyimlerini paylaşmaları sonucunda bulgular obezite hakkındaki görüşler, bariatrik cerrahi hakkındaki görüşler ve bariatrik hastaya bakım vermek hakkındaki görüşler, olarak 3 tema 9 alt tema ve 32 koda ulaşıldı. Hemşirelerin çoğu morbid obeziteden karmaşık, zorlayıcı ve zaman alıcı bir durum olarak bahsetti. Hemşirelerin bariatrik cerrahi uygulamalarına ilişkin tanımlamaları, ağırlıkla ilgili kendi kişisel deneyimlerini, ağırlığa yönelik yaklaşımlarındaki farklılıkları ve bakımın birkaç özel bileşenini içerdi. Hemşirelere yardımcı olan kolaylaştırıcılar, bir hastanın motivasyonunun yanı sıra bakımın sağlanması için kaynaklara erişim ve kaynakların kullanımı olarak belirlendi. Hastaların olumlu yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlamaları ve sürdürmeleri, travmatik olaylar, komorbiditeler, sağlığın sosyal ve fiziksel belirleyicileri başta olmak üzere hemşireler tarafından bakımın verilmesini engelleyen çeşitli durumlar belirlendi. Hem olumsuz hem de olumlu deneyimleri içeren bu temalar bariatrik cerrahi sonrası bakım süreciyle ilgili önemli bilgiler sağlandı. Araştırma sonucunda, bariatrik cerrahi geçiren hastaların bakımını sürdüren hemşirelere, spesifik hizmet içi eğitimlerin tanımlanması ve hemşirelik lisans programında bu amaca ilişkin derslerin yer alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the experiences of nurses working in the bariatric surgery service regarding post-surgical patient care. The research is a phenomenological, qualitative research. The research was carried out with 8 participants who were caring for patients undergoing bariatric surgery in a private hospital. In the research, data were collected by using a semi-structured interview form and a personal information form and in-depth, face-to-face interview technique. The obtained data were evaluated with document analysis and content analysis, using thematic analysis and metaphor. As a result of the participants sharing their experiences, the findings were obtained as views on obesity, views on bariatric surgery, and views on caring for bariatric patients, 3 themes, 9 sub-themes and 32 codes. Most of the nurses spoke of morbid obesity as a complex, challenging and time-consuming condition. Nurses' descriptions of bariatric surgery practices included their own personal experiences with weight, differences in their approaches to weight, and several specific components of care. Facilitators assisting nurses were identified as a patient's motivation as well as access to and use of resources to provide care. Various conditions that prevent the delivery of care by nurses were determined, especially patients' adaptation and maintenance of positive lifestyle changes, traumatic events, comorbidities, social and physical determinants of health. These themes, which include both negative and positive experiences, provided important information about the care process after bariatric surgery. As a result of the research, it is recommended to define specific in-service trainings and to include courses related to this purpose in the nursing undergraduate program for nurses who care for patients undergoing bariatric surgery.