Martin Heidegger'de ölüm kavramı
The notion of death for Martin Heidegger
  1. Tez No: 791922
  2. Yazar: ALARA KARAŞİN GALLEVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇÜÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Martin Heidegger'in Varlık Ve Zaman kitabından hareketle“Ölüm”kavramı ele alınmıştır. Hayatın bir gerçekliği olan ölüm olgusunun, Dasein'da gerçekleştiği belirtildikten sonra Ölüme-Doğru-Varlık anlatılmıştır. Heidegger'in Dasein'ının ve ölümünün hayattaki konumu belirtilerek, düşünce sistemimizi geliştirmeye katkı sağlaması amaçlanmıştır. Martin Heidegger'in“Varlık'ın Anlamı Nedir?”sorusunu açıklığa kavuşturduktan sonra, felsefesindeki temel kavramlar incelenmiş, Dasein bu temel kavramlar göz önüne alınarak bütünlüklü bir şekilde ortaya çıkartılmıştır. Ölüme-Doğru-Varlık olan Dasein'ın ölüm hakkındaki hisleri ve düşünceleri ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, Martin Heidegger'in Dasein'ının ve“ölüm”fenomeninin de yer aldığı felsefi düşüncesinin bugün hayatımızdan koparılamayacak bir gerçeklik olduğu anlatılıp, tez noktalanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the notion of“Death”based on Martin Heidegger's book Existence and Time. After indicating the notion of death, which is a fact of life, is fulfilled in Dasein, Being-Towards-Death is explained. The position of Heidegger's Dasein and death in life is indicated and it is aimed to contribute to the improvement of our thought system. After clarifying Martin Heidegger's question“What is the Meaning of Being?”, the basic notions in his philosophy are examined and Dasein is revealed in a complete way by taking these basic notions into account. The feelings and thoughts of Dasein, which is Being-Towards-Death, were revealed about death. As a conclusion, the thesis will be concluded by explaining that Martin Heidegger's Dasein and his philosophical thought, which includes the phenomenon of“Death”, is a fact that cannot be detached from our lives today.