M. Heidegger ve J. P. Sartre'da ölüm kavramı
The concept of death in M. Heidegger and J. P. Sartre
- Tez No: 433786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRAGÜL AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, felsefe tarihinde temel sorunsal kavramlardan biri olan ölüm kavramının M. Heidegger ve J. P. Sartre'daki izdüşümünü ele almayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda ilk olarak M. Heidegger'in Varlık ve Zaman'daki ölüm kavramına ilişkin analizleri açığa çıkarılmaya çalışılmış ve Heidegger'in ölüme verdiği anlamın Sartre'ın Varlık ve Hiçlik yapıtındaki izdüşümlerine geçilmiştir. Tez bu bağlamda üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünün konusunu Heidegger'de ölüm kavramı ve analizi oluşturmaktadır. Heidegger'in Varlık ile dünyada Dasein varlık tarzında bulunan insan arasında kurduğu ilişkide Dasein'ın varoluşunun anlamına dönüşen Varlığın anlamı sorununun çözümlenmesinde ölüm kavramının merkezi bir öneme sahip olduğu açığa çıkarılmıştır. Tezin ikinci bölümünün konusunu ise, Sartre'ın Varlık ve Hiçlik yapıtında ortaya koyduğu Varlık anlayışı bağlamında ölüm kavramına ilişkin düşünceleri oluşturmaktadır. Çalışmanın bu bölümü Sartre'ın saçma, ölüm ve özgürlük arasında kurmuş olduğu ilişkiyi analiz etme çabası içinde olmuştur. Tezin üçüncü bölümünde ise, Heidegger'in ve Sartre'ın ölüm kavramına ilişkin düşünceleri karşılaştırmalı olarak analiz edilerek, aralarındaki ortak noktalar ve ayrımlar açığa çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to deal with projections of the concept of death, which is one of most problematic concepts in the history of philosophy, on M.Heidegger and J.P.Sartre. Within this context, first we have tried to reveal the analysis of Martin Heidegger in Being and Time concerning the concept of death and then moved on to projections of the meaning that Heidegger ascribed to the concept of death on Sartre's work of Being and Nothingness. The thesis, within this context, consists of three chapters. The subject of the first chapter comprises the concept of the death in Heidegger and his analysis regarding that concept. We have uncovered that in the analysis of the problem of the meaning of Being which turns into the meaning of the existence of Dasein in the relationship that Heidegger establishes between the Being and the human that exists in the world in a special mode of Being called Dasein, the concept of death is of a central importance. As for the subject of the second chapter, it comprises thoughts of Sartre in his work of Being and Nothingness, on the concept of death within the context of understanding of Being. This chapter tries to analyze relations which Sartre establishes among the absurd, death and freedom. As for the third chapter, we have analyzed thoughts of Heidegger and Sartre in a comperative way, and tried to uncover common points and distinctions between them.