Yaşlı bireylerin beslenme durumları ile tükürük akış hızları arasındaki ilişki
The relationship between nutritional status and salivary FLOW rate in older adults
  1. Tez No: 791933
  2. Yazar: GİZEM AKKURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KANER TOHTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Diş Hekimliği, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Dentistry, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş-Amaç: Tükürük akış hızındaki azalma, yaşlıların beslenme ve sağlık durumunu etkileyebilen bir sorundur. Bu azalışın sebep, sonuçlarının belirlenmesi; meydana gelebilecek sağlık problemlerinin ortadan kaldırılmasına destek sunabilir. Bu çalışmanın amacı; yaşlı bireylerin tükürük akış hızları ile beslenme durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Materyal-Metod: Çalışmaya, diş hekimi muayenehanesine başvuran 63 (20 erkek, 43 kadın, yaş: 70,83±6,42 yıl) yaşlı dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, çalışma durumuna ilişkin bilgileri ve yaşam tarzı alışkanlıkları kaydedilmiştir. Beslenme durumu saptanması için besin tüketim kaydı alınmış, Mini Nütrisyonel Değerlendirme Testi (MNA) uygulanmış; vücut ağırlığı, boy uzunluğu, beden kütle indeksi (BKİ), üst orta kol çevresi (ÜOKÇ), baldır çevresi (BÇ), triseps deri kıvrım kalınlığı (TDKK), vücut yağ oranı ölçümleri alınmıştır. Ağız sağlığını değerlendirmek için çürük dişler indeksi (DMFT) ve ağız sağlığı etki ölçeği (OHİP-14); tükürük akış hızını saptamak için uyarımsız tükürük akış hızı hesaplaması kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: The decrease in saliva flow rate is a problem that can affect the nutritional and health status of the older adults. Determination of the causes and consequences of this decrease; can offer support for the elimination of health problems that may occur. The aim of this study is; is to determine the relationship between saliva flow rates and nutritional status of older adults. Material-Method: The study included 63 (20 males, 43 females, age: 70.83±6.42 years) elderly who applied to the dentist's office. Sociodemographic characteristics, information about working status and lifestyle habits of the participants were recorded. Food consumption record was taken to determine nutritional status, Mini Nutritional Assessment Test (MNA) was applied; body weight, height, body mass index (BMI), upper middle arm circumference (UAC), calf circumference (CC), triceps skin fold thickness (TSFT), body fat ratio measurements were taken. Carious teeth index (DMFT) and oral health impact scale (OHIP-14) to assess oral health; Non-stimulated saliva flow rate calculation was used to determine the saliva flow rate. Chi-square test, t test in independent groups, Mann Whitney U test, Pearson and Spearman correlation analyzes were applied in the analysis of the data.