Okuma güçlüğü olan öğrencilerin fonolojik farkındalık ve okuma düzeylerinin gelişmesinde müzik eğitimi
Music education in the development of phnologic awareness and reading levels of students with reading deficiency
- Tez No: 791934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ALTUNBAŞ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada, disleksi tanısı alan öğrencilerin Türkçe okuma becerilerinin geliştirilmesinde müzik eğitiminin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada eylem araştırması deseni işe koşulmuştur. Araştırmada ölçüt örneklemi yöntemi kullanılmış; örneklem grubu seçilirken 3-4.sınıfta öğrenim gören, disleksi tanısı almış olan bir öğrenci seçilmesi hedeflenmiştir. Buna göre örneklem grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Şırnak il merkezine bağlı bir ilkokulda 3.sınıfta öğrenim gören bir erkek öğrenci oluşturmaktadır. Müzik eğitimin okumaya etkisini belirlemek amacıyla 6 haftalık bir müzik eğitimi programı uygulanmıştır. Uygulanan bu program disleksi tanısı almış bireylerin müzik eğitiminde kullanılan yöntemlerden biri olan“Çok Duyulu”(Multisensory) öğretim yaklaşımına dayanarak hazırlanmıştır. Araştırmada müziğin okumayı nasıl ve hangi yönlerde etkilediği ortaya koyulmak istenmiştir. Çalışma verileri, uygulamadan önce ve sonra olmak üzere“Yanlış Analizi Envanteri”,“Fonolojik Farkındalık Ölçeği”,“Özel Öğrenme Güçlüğü Gözlem Formu”ve“Görüşme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda, müziğin fonolojik farkındalığı etkileyerek okuma düzeyini geliştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of music education on the development of Turkish reading skills of students diagnosed with dyslexia. In the study, the action research design was preferred. The criterion sampling method was used in the study; While choosing the sample group, it was aimed to select a student who was studying in the 3-4th grade, diagnosed with dyslexia and interested in music. Accordingly, the sample group consists of a male student studying in the 3rd grade in a primary school in Şırnak city center in the 2021-2022 academic year. In order to determine the effect of music education on reading, a 6- week music education program was applied. This program has been prepared based on the“Multisensory”teaching approach, which is one of the most effective methods used in music education for dyslexics. During the education process, the effect of music on many factors affecting reading, especially phonological awareness in students, was investigated in detail. It is aimed to reveal how and in what ways such music affects reading. The study data were collected before and after the application,“Mistake Analysis Inventory”,“Phonological Awareness Scale”,“Special Learning Disability Observation Form”. As a result of the research, it was concluded that music improves reading level by influencing phonological awareness.