Suriyeli göçmenlerin Harran'ın sosyo-ekonomik yapısına etkileri
The effects of Syrian migrants on Harran's socio-economic structure
  1. Tez No: 791936
  2. Yazar: ALİ ŞAHUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK İNCİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
2011 yılının sonlarına doğru Suriye'de başlayan eylemler kargaşaya dönüşmüş ve birçok insanın Türkiye'ye göç etmesine neden olmuştur. Anadolu'nun pek çok şehri gibi Şanlıurfa'nın Harran ilçesi de Suriyeli göçüne maruz kalmıştır. Bu çalışmanın amacı Suriyeli göçünün Harran'daki sosyo-ekonomik dönüşümünü anlamak ve mekânsal değişimi ortaya koymaktır. Araştırmanın kuramsal ve kavramsal tartışma çerçevesinde Harran'ın ilçe merkezindeki mahallelerde ikamet eden 50 Suriyeli örnekleme 25 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Yerli haktan da 30 örnekleme 10 sorudan oluşan mülakat yapılmıştır. Geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin Harran'a yerleşmesiyle inşaat, perakendecilik ve tarım alanlarında canlanma olmuş ancak işsizlik ve hayat pahalılığı yüzünden yerli halkın bir kısmı Harran'dan göç etmiştir. Suriyelilerle Harranlılar arasında akrabalık ilişkileri kurulsa da göç sonrasında yerli halk kültür çatışması ve kültür şoku yaşamıştır. Araştırma sonucunda Suriyelilerin Harran'a göç etmesiyle yerli halkla sosyo-ekonomik etkileşimler meydana gelmiştir. Geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin Harran'ın nüfus, yerleşme, eğitim, sağlık, kültür, istihdam, ticaret ve ulaşım alanlarına olumlu ve olumsuz birtakım etkileri saptanmıştır. Suriyelilerin geriye göç etme düşüncesiyle Harran halkının beraber yaşama isteği arasında anlamlı ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The protest that started in Syria towards the end of 2011 turned into turmoil and caused many people to migrate to Turkey. Like many cities in Anatolia, the Harran district of Şanlıurfa has also been exposed Syrian migration. The aim of this study is to understand the socio-economic transformation of the Syrian migration in Harran and to reval the spatial change. Within the framework of the theoreticial and conceptual discussion of the research, questionnaire consisting of 25 questions was applied to 50 Syrians residing in the neighborhoods of the district center of Harran. Interviews consisting of 30 sampling and 10 questions were made from the indigenous rights. With the settlement of Syrians under temporary in Harran, there has been a revival in construction, retail and agriculture, but some of the local people migrated from Harran due to unemployment and high cost of living. Although kinship relations were established between the Syrians and the people Harran, the local people experienced culture confilct and culture shock after the migration. As a result of the research, socio-economic interactions with the local people occurred with the migration of Syrians to Harran. It has been determined that the Syrians under tempoary protection status have positive and negative effects on the population, settlement, education, health, culture, employment, trade and transportation areas of Harran. A significant relationship was determined between the thought of Syrians to migrate back and the desire of the people of Harran to live together.