Arap Baharı sonrası Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail yakınlaşması
The rapprochement between United Arab Emirates and Israel inthe post-Arab Spring
- Tez No: 791939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İsrail'in 1948 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, İsrail ile Arap ülkeleri ile arasında uzun bir savaş dönemi başlamıştır. İsrail'in kurulmasından sonra savaş başlamış ve 1973 yılı Arap-İsrail Savaşı'na (Yom Kippur Savaşı) kadar devam etmiştir ancak Araplar hiçbir başarı elde edememişlerdir. Uzun savaş dönemi sonrasında, İsrail 1978 yılında Mısır ile ardından 1994 yılında Ürdün ile barış anlaşması imzalamıştır. Buna müteakip, İsrail ile diğer bir Ortadoğu ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında bir barış antlaşması imzalanmıştır. İki ülke arasında hiçbir zaman savaş ya da çatışma hali olmamasına rağmen imzalanan bu antlaşma son zamanlarda önemli bir rol oynamıştır. 2020 yılında İbrahim Anlaşması ile günümüzde yaşanan bu normalleşme, Ortadoğu'da yeni bir dönemin başlamasına önderlik etmiştir. Son on yılda bu bölgede meydana gelen jeopolitik değişimler aynı zamanda Körfez monarşilerinin tehdit algısını da değiştirmiştir. Dolayısıyla bu çalışmada haber, belge, makale ve kitaplardan yararlanılarak Abraham Anlaşması'nın bölge üzerindeki etkileri tespit edilmiştir. Ayrıca Arap Devletleri ve İsrail Devleti arasındaki ilişkilerin geçmiş ve bugünkü durumları sistematik bir şekilde değerlendirilmiştir. Ortadoğu'da etkili olma potansiyeline sahip bölgesel güçlerin yanında, uluslararası aktörlerin yaklaşımları da ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı; Arap Baharı sonrasında İsrail Devleti'nin Arap ülkeleri ve özellikle BAE ile arasındaki ilişkilerin küresel ve bölgesel etkilerini incelemektir. İsrail Devleti'nin kuruluşundan itibaren Arap ülkeleri ile arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin boyutları farklı açılardan ele alınmıştır. Ortadoğu'da etkin olan küresel ve bölgesel aktörlerin, ilişkileri nasıl etkilediği ve İsrail ile BAE arasında yaşanan normalleşme süreci kapsamlı olarak incelenmiştir. Söz konusu devletlerin son zamanlarda yakınlaşmasını ve bundan dolayı ilişkilerin iyileşmesi konularını geniş anlamda ele alan bu çalışmanın verileri literatüre önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Following the Israel's declaration of independence in 1948, a long war period began between Israel and Arab countries. The war broke out after the establishment of Israel and lasted until Arab-Israel war in 1973 (Yom Kippur War); however, the Arabs couldn't achieve any success. Israel had signed a peace treaty between Egypt in 1978 and then Jordan in 1994 after a long war period. Then, a peace treaty was signed between Israel and United Arab Emirates which is another Middle East country. Even though there has never been a war or conflict between countries, this signed agreement played a significant role in recent years. Nowadays, this normalization with the Abraham Accords in 2020, has led to the beginning of a new era in the Middle East. In the last decade, the geopolitical changes happened in this region also changed the perception of threat of the Gulf monarchies. Therefore, it has been determined that the effects of the Abraham Accords on the Middle East by utilizing news, documents, articles and books in this study. Moreover, the past and present status of the relationship between the Arab and Israel State was systematically evaluated in this study. Regional powers that have the potential to be influential in the region, the approaches of international actors are also discussed. The aim of this study is to evaluate the effects the global and regional of the relations between the State of Israel with Arab countries, especially United Arab Emirates. Relations between Arab countries and Israel State with its establishments and the aspects of these relations have been differentially examined. It has been extensively determined that how the global and regional actors that are effective in the Middle East affect the relations and the normalization process between Israel and the UAE. The data of this study that has been comprehensively discussed the rapprochement of these countries and therefore improving relations will significantly contribute to literature.