İfade özgürlüğünün idari yaptırımlarla sınırlandırılması
Limiting freedom of expression with administrative sanctions
- Tez No: 791940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İfade özgürlüğü hakkı, demokratik toplumun temellerini oluşturan bir güvence hakkıdır. İfade özgürlüğünün güvence altına alınması ile birlikte, farklı fikirlerin dile getirildiği, karşılıklı hoşgörü ile şekillenen ve toplumun gelişmesini sağlayan serbest tartışma ortamı oluşturulabilecektir. Mutlak bir hak olmayan ifade özgürlüğü hakkı, meşru amacın bulunduğu ve demokratik toplumda gerekli görüldüğü hallerde sınırlandırılabilecektir. Uygulamada ifade özgürlüğünün idari yaptırımlarla da sınırlandırıldığı görülmektedir. İdari yaptırımlarla gerçekleştirilen bu müdahalelerde bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların bazıları idari işlemin unsur eksikliğinden kaynaklanırken bazıları ise temel ceza hukuku ilkelerinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Çalışmada ifade özgürlüğünün idari yaptırımlarla sınırlandırılmasında ortaya çıkan sorunlar ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The right to freedom of expression is a right of assurance that forms the foundations of a democratic society. With the guarantee of freedom of expression, a free discussion environment will be created where different ideas are expressed, shaped by mutual tolerance and enabling the development of the society. The right to freedom of expression, which is not an absolute right, may be restricted in cases where there is a legitimate aim and it is deemed necessary in a democratic society. In practice, it is seen that freedom of expression is also limited by administrative sanctions. Some problems may arise in these interventions carried out with administrative sanctions. Some of these problems are due to the lack of elements of the administrative act, while others are due to the lack of basic criminal law principles. In the study, the problems that arise in limiting freedom of expression with administrative sanctions will be discussed.