Ruminant Parapox Virus Arşiv Materyallerinde ORFV011 (B2L), ORFV059 (F1L), ORFV020 (VIR), ORFV127 (VIL-10) Genlerinin Moleküler Tekniklerle Araştırılması
Investigation of orfv011 (B2L), orfv059 (F1L), orfv020 (VİR), ORFV127 (VİL-10) genes in ruminant parapox virus archival materials by molecular techniques
  1. Tez No: 791945
  2. Yazar: EMRE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇİĞDEM OĞUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Poxviridae ailesinin Parapoxvirus genusunda yer alan ve ruminantları enfekte eden viral etkenler, aynı zamanda zoonotik öneme sahiptirler. Parapoxvirus genusu üyeleri; koyun ve keçiler başta olmak üzere, sığır ve diğer ruminant türlerinde de enfeksiyon meydana getirmeleri yanısıra, çiftçiler, hayvan bakıcıları, veteriner hekimler gibi hayvanlarla çalışan insanlar için de risk oluşturmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, arşiv materyallerinde Poxviridae ailesinin Parapoxvirus genusunda bulunan viral etkenlerin, nükleik asit temelli PCR tekniği kullanılarak araştırılması hedeflenmiş olup, bu amaçla Parapoxvirusların 4 adet gen bölgesine (ORFV011-B2L, ORFV059-F1L, ORFV020-VIR ve ORFV127-vIL-10) spesifik primerler kullanılarak arşiv materyalleri (n=10) PCR ile araştırılmıştır. Tüm pozitif örnekler ilgili gen bölgelerine yönelik olarak dizin analizine tabi tutulmuştur. Yapılan filogenetik analizler ile GenBank veri tabanında bulunan hem cinsleri ile yakınlık ve uzaklıkları belirlenmiştir. Bu retrospektif çalışma sayesinde 2003 ila 2021 yılları arasında sirküle olan saha viruslarının değişimleri araştırılmıştır. Bu tez çıktılarının, Türkiye'de sirküle olan saha viruslarının yaklaşık 20 yıllık geçmişine ışık tutucu verilerinin; parapoxvirusların mücadelesinde kullanılabilecek programlara hizmet edeceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Viral agents, which are in the Parapoxvirus genus of the Poxviridae family and infect ruminants, also have zoonotic importance. Members of the Parapoxvirus genus; In addition to causing infection in cattle and other ruminant species, especially sheep and goats, it also poses a risk for people working with animals such as farmers, animal keepers and veterinarians. In this master's thesis, it was aimed to investigate the viral agents in the Parapoxvirus genus of the Poxviridae family in archival materials using nucleic acid-based PCR technique, and for this purpose, archival materials (n=10) were searched by PCR using specific primers for 4 gene regions of Parapoxviruses (ORFV011-B2L, ORFV059-F1L, ORFV020-VIR and ORFV127-vIL-10). All positive samples were subjected to sequence analysis for the related gene regions. With the phylogenetic analyzes, the affinities and distances of the genus in the GenBank database were determined. Through this retrospective study, changes in circulating field viruses between 2003 and 2021 were investigated. The outputs of this thesis are illuminating data on the nearly 20-year history of field viruses circulating in Turkey; We believe that it will serve the programs that can be used in the fight against parapoxviruses.