Sürdürülebilir kentsel tasarım kriterleri çerçevesinde geleneksel ve çağdaş şehirlerde (eko-şehirler) kamusal mekanların karşılaştırılması
Comparison of traditional and contemporary city (eco city) public realms within sustainable urban design criteria
  1. Tez No: 295269
  2. Yazar: CEM AYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SENEM DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sürdürülerbilirlik son yılların en çok üzerinde durulan konusudur. Kıt kaynakların kullanımı ve verimli yönetimi üzerine sosyo-ekonomik, politik dallarda yeni araştırmalar yapılmaktadır. Ürün üretiminde ve seçimindeki bu gelişim mimari ölçekte gerek malzeme seçiminde ve kullanımında gerekse tasarımda çevresel verilerin artık daha çok göz önüne alınmasından dolayı mimaride farklı bir sürecin başladığını vurgulamaktadır. Son dönem mimari projeler Solar Kent, Eko-Şehir, Pasif Ev gibi isimler altında yeni konseptlerle kullanıcılara sunulmaya çalışılıyor. Her ne kadar burada kent terimi geçmiş olsa da aslında bütüncül ve sürdürülebilir bir anlayıştan ziyade alınan kararlar ve uygulamalar yapı ölçeğinde kalmaktadır.Kamusal mekanlar ise bu durumdan en çok etkilenen mekanlar olmaktadır. Sadece kentte değil kırsal alanda da yaşayanları etkileyen yeni bir süreç ve yeni kamusal alan ve kamusal mekan anlayışları ve konut dışında gelişen günlük hayatta farklı sosyal ilişkilerin yaşanacağı yeni bir dönem başlamaktadır.Bu tezin birinci bölümünde kamusal mekan ve kamusal mekanla ilişkisi bulunan geçmişten günümüze etkileşimde olduğu ve olacağı terimler öncelikli olarak açıklanmaya çalışılacaktır.İkinci üçüncü ve dördüncü bölümlerde bir nirengi noktası alınan Endüstri devrimi ve sonrası kamusal mekanların tarihi ve bugünü incelenerek nasıl bir değişim içine girildiğinden, bu değişimlerin nedenlerinden ve yan etkilerinden bahsedilecektir. Ayrıca yeni kent anlayışında Ekoşehir ve dünyadaki örnekleri olan seçilmiş Freiburg Vauban ve yine İkinci dünya savaşından büyük yıkımlarla çıkıp yeniden yapılaşmaya gitmiş Stuttgart şehrinde kamusal mekanlar incelenerek Bauhaus ekolünün çıktığı Almanya örneği üzerinden kamusal mekan değişimleri matrikslerle incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is the most popular subject of recent years. Usage of insufficient resources and management of them form a view of social economic and political branches, huge heap of investigation and innovation have been on search. Due to this new material choice new production methods and management in architecture and new architectural design, it is emphasized new era started for architecture. Recent projects serves under names of Solar City, Eco city and Passive House to the consumers. Nevertheless it is mentioned here as city, an exact comprehensive urban design and plan can not be seen. All achievement has a break after building scale.Public realms are the most affected places of this situation. Not only in the city also in the rural area, it has new formations and new social relations in daily life with this new era.The main aim of the this thesis is exploring the public space notion and development of public space from antique era till today and a foresee to the future. This thesis consist of European cities public space research and new forms it in ecocities to understand how public space was formed and is formed.In the first part of this thesis it is aimed to explain the terminology of public realm and the related subject with it since past eras till nowadays.In second, third and fourth parts the Industrial Revolution will be taken as the milestone of public realm and the history and the future of the public realm will be handled in mean of interaction with its surround. What was the adverse effect and how was it solved will be discussed. Also as examples of contemporary cities? public realm of world Freiburg Vauban and Stuttgart the city was destroyed after Second World War and reconstructed on historical lot in Germany where Bauhaus ecole rised up will be criticized with matrix.